Обстріл росіянами британського есмінця Defender, з точки зору невизнаності території, є порушенням міжнародного права. Тому як Крим - це незаконно анексована територія і там діє юрисдикція України. Росія ж видає це як захист своїх завоювань. У будь-якому випадку, вона демонструє агресивну політику і хоче показати, що не зупиниться ні перед чим і їм все одно, який прапор майорить на кораблі.
Як правило, згідно з нормами міжнародного права, якщо мова йде про корабель недружньої країни або в разі заходу корабля в територіальні води без дозволу, сторожові кораблі берегової охорони спочатку відкривають попереджувальний вогонь по курсу корабля, попереджаючи його про те, що наступний залп буде безпосередньо по судну, якщо той порушує будь-які кордони.
Реакцією Великобританії на цю ситуацію, як мінімум, повинна бути офіційна нота протесту РФ про незаконні дії. І так як Британія є членом НАТО, то така заява має бути колективною. Однак в той же час не варто забувати і те, що Україною досі до кінця не визначено статус Криму, так як у нас досі не визнали окупації і не ввели окупаційний режим, а тому ми поки не можемо звернутися куди-небудь зі скаргою на РФ.
В цілому ж у всієї цієї історії виключно політичний контекст. Справа в тому, що Великобританія, швидше за все, перевіряла серйозність намірів Росії - не думаю, що вони просто збилися з курсу або не знали географічного положення свого корабля.
читайте такожРФ проти навчань США і НАТО в Sea Breeze-2021: російське посольство зробило заявуРосія ж чітко дала зрозуміти те, що не дай бог хтось сунеться в Крим. Особливо на тлі тих заяв, де РФ звертається до США і НАТО і просить не проводити їх навчання Сі Бриз, щоб припинити нарощування протистояння. Адже раніше Путін першим підняв градус цього протистояння до максимуму, коли перекинув війська до українського кордону. Наступним підняттям градуса можна було б вважати збройну провокацію або на кордоні України з РФ, або ж, як у поточному випадку з есмінцем – між Росією і Великобританією. Тим більше, що ці дві країни - давні "друзі" ще з часів Черчілля. Тому в даному випадку політики набагато більше, ніж армії.
У тому, що РФ буде і далі плести підкилимні інтриги – створювати "п'яту колону", розгортати курс на схід – сумнівів немає. Але для України створювати небезпеку далі нікуди - ми вже підійшли до тієї прикордонної межі.
Ми прекрасно розуміємо, хто наш сусід і які його наміри. І навіть у випадку, якщо в Кремлі буде не Путін, Росія навряд чи відмовиться від імперських амбіцій повернути Україну в свою політичну орбіту. А тому у нас не залишається іншого виходу, окрім як завжди їй протистояти - нам доведеться бути настільки сильними, щоб Росія не зважилася на силове поглинання України. Тому, як говорили стародавні римляни, Хочеш миру - готуйся до війни.
Олег Жданов, полковник запасу, військовий експерт, спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред