Санкції США проти Мосбіржі: чому війна стає для Путіна надто дорогою

16 червня 2024, 09:42оновлено 16 червня, 16:51
1332
Чим дорожчою для росіян буде війна, тим легше буде нам. Але обрахувати межі економічної міцності РФ, коли там за багато століть звикли жити погано, неможливо.
Санкції США проти Мосбіржі: чому війна стає для Путіна надто дорогою
Росія припинила продаж доларів та євро через санкції США / Колаж фото Офіс президента, ua.depositphotos.com

Московська біржа після запровадження нових санкцій США була змушена припинити торгівлю доларами та євро. Водночас були введені санкції не лише проти Московської біржі, а й проти Національного депозитарію та Національного клірингового центру РФ. Тобто фактично санкції Сполучених Штатів зараз почали бити по вторинних ланках постачання коштів, а також по логістичних маршрутах компаній, які співпрацювали з Росією в обхід санкцій.

По-перше, це приємно-неочікуваний крок з боку Сполучених Штатів, який буде ускладнювати систему забезпечення російського ВПК через використання різних схем і компаній з інших країн. Це так звані вторинні санкції, які хоч і не висуваються безпосередньо проти компаній, але у разі їхньої роботи з підсакційними російськими компаніями, у таких компаній виникатимуть проблеми. І не лише В Сполучених Штатах, адже тоді вони можуть потрапити до списку контрагентів, з якими краще не працювати. Відповідно, компанії з репутацією будуть меншою мірою залучені в торговельних операціях з Росією.

По-друге, запровадження санкцій проти IT-компаній, які, на жаль, успішно продовжували працювати з Росією, зокрема забезпечуючи їй можливість використання різного роду сервісів, і, зокрема, хмарних сервісів. Оскільки лідерами у цьому є саме американські компанії, то запровадження подібних санкцій, безумовно, вдарить і по них. Тим не менше, це показує чітку політичну спрямованість санкцій Сполучених Штатів, які абсолютно свідомо обмежують можливі прибутки своїх компаній не лише на користь України, але й загального тренду щодо обмеження російської спроможності воювати.

відео дня

Фактично це перше подібне рішення, коли саме політика щодо Росії у Сполучених Штатах починає превалювати над економічними інтересами. Певним чином це крок, який виходить за межі тактики, але його ще зарано називати стратегічним.

Граничний термін припинення робочих ліцензій та повноцінного запровадження нового пакету санкцій США – 13 серпня. Тобто є ще два місяці, щоб оцінити, що саме відбувається. Подібні санкції в сучасній історії запроваджуються вперше, і варто хоча б упродовж 3-4 тижнів спостерігати за результатами і тим, як відреагує бізнес (і не лише американський) на подібну ситуацію.

Реакція росіян тут більш прогнозована – це і підвищення курсу рубля, і заява щодо переходу на юань в розрахунках. В який спосіб Росія буде намагатися обійти санкції, щоб забезпечити потреби як країни в валюті та закупівлі критичного імпорту, так і забезпечення власного ВПК високотехнологічною продукцією – це буде зрозуміло лише з часом. Позитивний сценарій дії санкцій для України полягає в тому, що кількість балістичних та крилатих ракет, яка буде летіти з РФ, та високотехнологічної зброї зменшиться. Але не треба недооцінювати можливостей менш технологічної зброї. Негативний сценарій полягає у більшому зближенні Росії з Китаєм і фактичному формуванні певної коаліції на базі Росії і Китаю, причому як військово-політичної, так і економічної. Тобто на даний час країни Глобального Півдня є досить аморфним утворенням, і подібні санкції можуть підштовхнути їх до структуризації, або ж, навпаки, викликати острах.

Але навіть теоретично немає таких економічних санкцій, які б змогли змусити Росію зупинити війну. Достатньо подивитися на Північну Корею, де фантастичний санкційний список, однак у Росії ресурсів набагато більше.

Без військової складової неможливо подолати ворога, а без економічної – виснажити його. Чим дорожчою для росіян буде війна, тим легше буде нам. Але ж обрахувати межі економічної міцності Росії, коли росіяни за багато століть своєї історії звикли жити погано, неможливо.

І тому погіршення життя всередині РФ, яке викличе якісь суттєві пертурбації і буде обʼєктивно працювати на нас, можна чекати десятиліттями. Без військових перемог розраховувати лише на економічні санкції не варто. Бо якби лише відмовою від вбивств та людських умов життя можна було досягти просвітлення, то, як каже індійське прислівʼя, і слон, і корова вже давно б стали Буддами. Але цього не відбувається.

Юрій Гаврилечко, експерт аналітичного центру " Українська фабрика думки", спеціально для Главреду

Хто такий Юрій Гаврилечко

Юрій Гаврилечко - експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки", кандидат наук з державного управління.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти