Будемо відверті, але хаос в системі вищої освіти в нас існує досить давно.
От хоч би взяти найпопулярніші спеціальності останні 20-25 років: Право, економіка, менеджмент, філологія. І в останні роки ще IT додалось.
Особисто я дуже добре памятаю як я обирав собі спеціальність. Непогано знаю математику - значить в економісти. Бо це тоді вважалась престижна професія (може зараз так само).
І насправді ж так думали не тільки я та мої батьки, а переважна більшість інших сімей, які вирішували куди відправляти своїх дітей вчитись.
В свою чергу, такий попит на ці спеціальності створив пропозицію зі сторони ВУЗів, які почали створювати такі спеціальності і пропонувати цю послугу навчання. Бо не буде в одному вузі потрібної спеціальності, батьки випускника знайдуть інший.
І фактично це привело до перекосів в системі освіти. Маю на увазі, що наша система почала готувати велику кількість тих самих юристів, економістів, філологів.
Без чіткого розуміння чи потрібна така кількість цих спеціальностей нашій економіці.
Звичайно ж що ні, але система продовжувала випускати цю шалену кількість одних спеціальностей, ігноруючи інші. Бо була мода саме на ці спеціальності і саме вона створила емоційний попит зі сторони батьків, які бажали кращого майбутнього для своїх дітей.
Однак, при цьому сама через цей попит система освіти існувала в своєму світі, будучи відірваною від реального сектору економіки.
І відверто кажучи, тут не має сенсу критикувати саму систему освіти, оскільки у нас економіки краіни розбалансована.
Можливо, якби в державі була якась довгострокова система розвитку, було розуміння галузевого розвитку, спеціальностей необхідних для цього, то може б і система підлаштувалася (а може й ні).
І тут мене дивує інше. Весь оцей маразм існує вже десятки років. В нас дуже зараз модно критикувати будь-яке втручання держави. Однак, як показує та сама система освіти, що без такого втручання система розвивається хаотично.
І всі роки незалежності, не міністри задають вектор розвитку для системи, а навпаки - система керує ними. Хвіст керує собакою.
Того й в нас такий бардак в державі…
Хто такий Павло Вернівський?
Павло Вернівський - економіст, аналітик. Експерт Інституту ім. Олександра Поля. Спеціалізується на макроекономіці, історії економіки.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред