Група народних депутатів зареєструвала у парламенті постанову, що рекомендує президенту України повернути звання Герой України Степану Бандері та Роману Шухевичу, а також створити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів з відзначення на державному рівні 80-річчя створення Української Повстанської Армії.
Це - питання політизації нашого минулого, тобто коли на історію намагаються впливати крізь призму політики. У положенні про присвоєння звання Героя України чітко сказано, що його, по-перше, можуть отримати лише громадяни України, але ні Бандера, ні Шухевич не були громадянами України, а були громадянами Польщі. По-друге, це звання не присвоюється посмертно (хоча цей пункт порушують ще з часів Кучми, коли присвоїли таке звання президенту Карпатської України Августину Волошину).
Що стосується УПА, то рішення про відзначення цього свята варто ухвалювати Рівненській, Волинській, Івано-Франківській, Львівській міській раді – тобто там, де діяла УПА і де є відповідне ставлення до неї громадян. Але в умовах, коли значна частина українців вважає, що це – контраверсійне явище української історії, виступати з такою ініціативою не додає позитиву тим політикам, які це пропагують.
Усе, що роблять зараз депутати – не від великого розуму. Скоріше, це – спроба сподобатися частині виборців і показати, які вони незакомплексовані і прогресивні.
Але ці спроби можуть створити Україні міжнародні проблеми. Зокрема, з Польщею, де неоднозначно ставляться до цих постатей і особливо в умовах, коли руба стоїть питання приїзду президента Польщі Анджея Дуди на саміт Кримської платформи, йти на поводу у націоналістів Зеленському буде недоречно.
читайте також"Пособник нацистов и убийца детей": в США накинулись на Киев из-за марша БандерыЩе один ризик, який для Зеленського може спровокувати надання звання Бандері і Шухевичу – у тому, що через це рішення він може втратити частину своїх прихильників, оскільки в основі його електорату якраз знаходяться люди, які скептично ставляться до проблеми верифікації ОУН-УПА. І У такому випадку це може запустити додаткові дискусії у суспільстві про те, що є наша історія та чи варто аж таким чином протиставляти одних героїв іншим.
І ось ці дискусії зараз навряд чи зараз потрібні Зеленському.
Костянтин Бондаренко, політолог, директор фонду "Українська політика", спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред