Чи здатна стрілянина між Індією та Пакистаном стати великою війною

5 травня 2025, 19:00
168
Індія нині відчуває себе на підйомі. Саме тому дії Пакистану країна сприймає як загрозу своїм зусиллям із досягнення нового геополітичного статусу.
Индия, Пакистан
Індія та Пакистан вже кілька днів ведуть бойові дії у прикордонні / Колаж Главред, фото - ua.depositphotos.com

​Група озброєних людей у вівторок, 22 квітня, здійснила напад на іноземних туристів у Пахалгамі, популярному серед відпочиваючих місці в мальовничому гірському регіоні Індії (регіон Гімалаїв), внаслідок чого загинули близько двох десятків людей.

Бойовики відкрили вогонь по туристам на території Джамму і Кашміру. Наступного дня після нападу Індія, звинуватила Пакистан у підтримці терористів, та зупинила дію 60-річного договору про поділ води, оголосив про закриття головного сухопутного прикордонного переходу з Пакистаном, погіршив дипломатичні зв'язки та скасував візи для пакистанців.

У свою чергу Пакистан, який заперечує будь-яку причетність до нападу, попередив, що блокада буде розглядатися як "акт війни" і відповів власними контрзаходами: призупинив візи для деяких громадян Індії, вислав з країни деяких індійських дипломатів і оборонних чиновників. Крім того, у прикордонних районах відбуваються перестрілки, а також обидві країни привели свої ядерні арсенали у бойову готовність.

відео дня

Однак широкомасштабні військові дії між Індією та Пакистаном малоймовірні. Базовий сценарій розвитку подій — дуже консервативний. Можливо, індійська сторона спробує завдати удару символічного значення, певну ракетну атаку по об'єкту, який вони назвуть "базою терористів Лашкар-е-Тайба". У відповідь пакистанська сторона скаже, що Індія вдарила у порожній хлів, вбила три вівці, і що власнику буде компенсовано їхню вартість.

Але така дія не означатиме справжньої ескалації. Індійській владі, з одного боку, потрібно показати своїй аудиторії хоч якийсь результат, щоб виправдати ту інформаційну істерію, яка була піднята в медіа. З іншого боку, там є ірраціональні голоси, які закликають жорстко продемонструвати ставлення до тероризму. Бо тероризм — це реальна проблема. Зокрема, діяльність угруповання Лашкар-е-Тайба у Пакистані — не вигадка.

Один із депутатів парламенту Індії заявив, що Пакистан має бути розділений на кілька країн. Натомість пакистанська сторона, через міністра оборони, запевнила, що не розглядає можливість застосування ядерної зброї проти Індії.

Втім, фактом залишається те, що саме індійська сторона суттєво підвищила рівень напруги.

Одним із можливих пояснень є те, що цей теракт, якщо й не перекреслює, то серйозно підважує всю політику уряду Нарендри Моді, яку той подавав як надзвичайно успішну.

Індія нині відчуває себе на підйомі. В уявленні політичних еліт та істеблішменту, саме Індія, а не Китай чи Сполучені Штати, має стати провідною державою світу через 20, 30 або 50 років. Саме тому цей теракт вони сприймають як загрозу своїм зусиллям із досягнення нового геополітичного статусу та всьому політичному курсу, який вони вели останнім часом.

Реакція індійської сторони справді виглядає перебільшеною, але варто враховувати, що теракт був надзвичайно показовим і викликав справедливе обурення у суспільстві.

І саме індійська сторона дуже не хоче, щоб ситуація зійшла нанівець. Вони цілком справедливо вимагають від Пакистану припинити застосовувати подвійні стандарти щодо терористичних організацій. Лашкар-е-Тайба не здійснювали терактів на території Пакистану, вже досить давно не проявляла активності там, а натомість веде соціальну діяльність, та попри формальну заборону, вона продовжує функціонувати в країні. Утім, за межами Пакистану ця організація здійснює терористичні акти.

Індії потрібно показати, що Пакистан несе відповідальність, а сам Пакистан — довести, що він щось робить у цьому напрямку. Насправді певні дії вже були — лідера цієї організації було ліквідовано силами пакистанських спецслужб у одному з міст. Щоправда, ця подія не набула широкого розголосу, й пакистанська сторона уникає її згадок. Проте, саме після теракту й висунутих Індією звинувачень, ці дії були здійснені. Однак цього, безумовно, недостатньо.

Проблема ще й у тому, що обидві країни фактично ведуть проксі-війну одна проти одної. Пакистан звинувачує Індію в підтримці сепаратистів і терористів у Белуджистані та пакистанському Талібані. У свою чергу, індійська сторона звинувачує Пакистан у підтримці таких організацій, які здійснюють теракти на території Індії.

Тому просто так закінчитися ця ситуація теж не може – в обох сторін є як справедливі звинувачення, так і маніпуляції. Зараз ми спостерігаємо перестрілки, які, втім, не призводять до жертв. Але Кожен день, що минає з моменту теракту, зменшує ймовірність того, що буде застосована не лише артилерія, а навіть міномети. Імовірно, за кілька днів вони взагалі припинять стріляти в повітря, як це відбувається зараз. Це один із реалістичних сценаріїв — не гарантований, але дуже ймовірний.

Хто такий Сергій Данилов

Сергій Іванович Данилов - заступник директора Центру близькосхідних досліджень. Науковий співробітник відділу сучасного Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України. Співзасновник Української миротворчої школи, куратор проєктів у Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну займається дослідженням російської агресії.

Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень, спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти