Чи здатні протести в Ірані повалити владу і привести до зміни режиму

26 вересня 2022, 06:24
708
Одна з проблем Ірану - це відсутність у протестувальників лідерів і організації.
Іран, прапор, війна
Протести в Ірані - часте явище, каже Куса / Reuters

Щодо Ірану. Відповім на кілька питань + виділю кілька нюансів.

1. Ні, ці протести не можна називати революцією. Революція - дуже складний процес, який вимагає набагато більших ресурсів та ідейного наповнення, ніж те, що ми бачимо зараз. У протестувальників немає лідерів, структур, грошей або однозначної зовнішньої підтримки.

2. Найчастіше задається питання: чи здатні протести в Ірані повалити владу і привести до зміни режиму? Мені здається, це два різних питання. Повалити владу? Так, можуть. Змінити політичний режим і принести щось якісно нове? Не факт. Слабо керований бунт дуже різних людей, не об'єднаних ніякою спільною метою, крім як ресентименту щодо центру, потенційно руйнівна сила, але деструктивна, яка не факт, що зможе змінити систему або взагалі щось створити.

відео дня

3. Протести в Ірані - часте явище. Іран - складна і поліетнічна країна. 86 млн осіб, серед яких десятки народів, включаючи персів, лурів, курдів, азербайджанців, белуджів, арабів, туркмен, пуштунів. Відповідно, підвести протести під якусь одну ідею неймовірно складно. Хоча зараз вони дійсно об'єднані загальним невдоволенням системою, на кожен регіон нашаровується безліч претензій з місцевою специфікою, що робить повноцінну загальнонаціональну координацію протестів проблематичною.

4. Одна з проблем Ірану - це відсутність у протестувальників лідерів і організації. Єдині дві опозиційні сили, які на даний момент мають структури, фінансування від зовнішніх донорів, людей і зв'язку на заході, знаходяться в еміграції - це прихильники монархістів в США і "організація іранських моджахедів" (MEK) в Албанії (бойовики, які раніше брали участь в Ісламській революції 1979 року, а потім посварилися з колегами і поїхали, були в терористичному списку США до 2012 року). Обидві організації - не про демократію, лібералізм і цінності, а про владу і реванш, без нормального бачення майбутнього країни. Можливо, в горнилі протестів народиться по-справжньому нова внутрішня опозиція, але поки що цього не відбувається.

5. Зовнішні сили поки що невпевнено діють щодо Ірану. Вони не знають, що робити: чи підтримувати протести, ризикуючи розривом відносин з Іраном і дестабілізацією регіону, який тільки зараз більш-менш заспокоївся, або ж мовчати, ризикуючи втратити підтримку опозиційно-налаштованих іранців в еміграції, що розгойдують зараз ситуацію по медіа. Мені це нагадує "дилему Обами" в Єгипті в 2011 році, коли вирішувалося питання Мубарака.

Я припускаю, що найактивніше будуть діяти Ізраїль (тут зрозуміло), США (ті фракції, які вважають, що треба підривати Іран зсередини і викидати ядерну угоду) і Азербайджан (якому треба нейтралізувати Іран як союзника Вірменії в битві за логістику Південного Кавказу). Саудівська Аравія думає, але медійно включилася на підтримку мітингувальників, в тому числі через канал IranInternational. Катар зберігає нейтралітет, як і Оман з Кувейтом, що мають зв'язки з Тегераном. ОАЕ поки нічого не вирішили.

6. Можу чітко констатувати одне: ці протести стали серйозним викликом системі. Таких тривожних дзвіночків було багато за останні 11 років, і влада нічого з ними зробити не змогла, тому соціальний вибух був цілком очікуваним. Багато в чому, він спровокований і розчаруванням реформаторами, які при Роухані не домоглися результатів у переосмисленні системи. Консерватори в таких вправах традиційно слабкіші. Тому зараз перед адміністрацією Раїсі стоїть надзвичайно складне завдання: випетляти з кризи, балансуючи між жорсткою силою і поступками, локалізувати протести і спробувати переосмислити деякі правила гри в системі.

Джерело

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти