
Трамп розпочав глобальну торговельну війну – так він начебто реалізує свої передвиборчі обіцянки. Ідеологічне підґрунтя цього рішення полягає в наступному: мовляв, увесь світ грабує Сполучені Штати Америки, про що свідчить негативний торговельний баланс, відповідно, американські економіка та промисловість зазнають збитків, виводять виробництво за межі США, американці втрачають роботу тощо; а тепер завдяки запровадженим митам Трамп вирівняє торговельний баланс, ліквідує державний борг і знизить податки. Тобто завдяки Трампу настане справедливість. Все це дуже яскрава популістична риторика, спрямована на ті верстви американського населення, які у своїх проблемах звинувачують іноземців.
Економічні наслідки цього рішення Трампа нехай аналізують економісти, а от про політичні скажу – вони будуть серйозними. Адже під роздачу потрапили не лише геополітичні суперники США, але й традиційні партнери та союзники. Таким чином просто добивається єдність Заходу. На рішення Трампа про запровадження мит уже з’явилася вкрай негативна реакція з боку Євросоюзу та інших партнерів Штатів. Адже фактично починається велика торговельна війна, що, звісно, призведе до зростання напруженості, передусім між США і їхніми традиційними партнерами.
Тож Трамп продовжує йти шляхом добивання єдності Заходу та лідерства США.
Не зовсім можу погодитися з думками, які вже лунають, про те, що рішення Трампа робить неминучою третю світову війну. Але це точно робить неминучим розпад звичного порядку і фрагментацію світу. Великі альянси й союзи руйнуються, і, очевидно, на нас чекає повне перезавантаження міжнародних відносин, переорієнтація держав з одних партнерів на інших. І все це робить подальший розвиток подій важкопрогнозованим.
Крім того, руйнується традиційний порядок, що існував досі, коли були Захід і Антизахід. Відтепер будуть держави, які утворюватимуть ситуативні союзи. Але тепер точно більше ніхто не буде орієнтуватися на США як на стратегічного партнера.
Слід зазначити, що рішення Трампа не торкнулося Росії, а також КНДР, Білорусі та низки подібних режимів. У Трампа пояснюють це тим, що США не ведуть із цими країнами суттєвої торгівлі, тому запровадження тарифів позбавлене сенсу. Оскільки під час ухвалення рішення команда Трампа виходила з торговельного балансу між США та кожною окремою країною, то, в принципі, не включення Росії до переліку країн, проти яких запроваджено мита, не варто розглядати в якості великого подарунка Путіну, тому що торгівля між Штатами і Росією зараз дійсно на низькому рівні.
Загалом, не беручи до уваги економічні наслідки, тільки політичних наслідків рішення Трампа про початок глобальної торговельної війни вистачить для негативного результату. "Прості рішення" від Трампа навряд чи приведуть США до чогось хорошого.
Головний політичний наслідок полягатиме в тому, що США стрімко втрачають лідерство в західному світі і вплив у світі взагалі. Всі на Заході звикли дивитися саме на США як на головного лідера західного світу, ці часи минули.
Навіть якщо раптом зміниться президент США, він не зможе відіграти ситуацію назад. Дії Трампа матимуть негативні наслідки для Штатів протягом багатьох років, це незворотний процес, і його вже ніхто не зупинить.
Тепер якщо США захочуть відновити старий порядок, доведеться десятиліттями вибудовувати заново цю систему. Втім, я сумніваюся, що Штати захочуть і будуть на це спроможні.
Тож, найімовірніше, рішення Трампа – це останній цвях у кришку гроба американського лідерства.
Петро Олещук, політолог, викладач КНУ ім. Шевченка, спеціально для Главреда
Хто такий Петро Олещук
Петро Олещук – політолог, викладач КНУ імені Тараса Шевченка. Народився в Прип'яті в 1983 році. Закінчив у 2006 році філософський факультет університету імені Шевченка. Автор понад 30 наукових праць з політології, пише my.ua.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред