Три перешкоди для зниження цін на продукти

27 липня 2021, 20:08
575
Оскільки Україна не має жодної політики щодо продовольчої безпеки, то ціни на продукти зростатимуть.
Ціни на продукти
Ціни на продукти до осені зростуть до 30% / УНІАН

Ціни на продукти і сировину, які ми активно експортуємо в тому чи іншому вигляді, в доступному для огляду майбутньому будуть тільки збільшуватися – в залежності від товарної групи, від 10 до 30% (а по окремих позиціях, можливо, і більше). Жодного відношення збір врожаю до можливого зниження ціни на соняшник, пшеницю чи кукурудзу не має і мати не буде. Тому що ціна на даний товар визначається поза Україною і жорстко прив'язана до зовнішніх ринків.

Оскільки на зовнішньому ринку ціна на продовольства зростає, то очікувати того, що на внутрішньому вона буде падати, щонайменше, нерозумно. Тому, так як з 2008 року Україна є членом Світової організації торгівлі, а в останню п'ятирічку у нас є угода про ЗВТ з ЄС, Україні забороняють використовувати тарифні бар'єри на експорт. Якби цього не було, то можна було б тимчасово за допомогою Кабміну і Верховної Ради підняти мита на вивезення рослинної сировини, за рахунок чого організувати профіцит на внутрішньому ринку, що призвело б до зниження цін. Але цього не станеться, тому ціни будуть тільки рости.

Що ж стосується овочів і фруктів, то абсолютна більшість врожаю овочів і фруктів збирається не великими компаніями, а дрібними і дуже дрібними. Тут на шляху зниження цін, як мінімум, три можливі перешкоди.

відео дня

Перше - так званий ринок землі. В даному випадку, для тих, хто працює на землі, це загрожує тим, що їм через деякий час доведеться викладати якісь додаткові гроші за те, щоб земля, яка знаходиться у них в оренді, або стала їхньою, або вони мали можливість і далі нею користуватися. І до цього треба підготуватися.

Друга перешкода – зовнішньополітична. Україна примудрилася вплутатися в неприємні умови введення санкцій проти Білорусі і в підсумку на внутрішньому ринку збільшилася вартість добрив, якими ми себе не забезпечуємо. Плюс ще політичні ігри всередині країни, ситуація з газом, який постійно дорожчає. Таким чином, дорогі добрива також сприяють підвищенню ціни.

Третій фактор – транспорт. Вартість бензину і дизеля всі бачили, і щоб довезти свій товар до місця проживання потенційних покупців, теж потрібно витратитися. Державна політика, по суті, спрямована на знищення у великих містах місць для торгівлі виробників, ринків і МАФів. Це теж впливає на зростання ціни, тому що самі виробники отримали відворот-поворот, і так як весь обсяг своєї продукції вони продати не можуть, їм доводиться використовувати перекупників, адже з мережами дрібні і середні виробники можуть спілкуватися вкрай обмежено в силу того, що вони не цікаві як постачальники через те, що не можуть забезпечити постійні поставки товарів великими партіями. А перекупники, відповідно, знижують закупівельні ціни, роблячи не надто вигідним виробництво товарів.

Оскільки Україна не має ніякої політики щодо продовольчої безпеки і ніяк не впливає на цей процес, фермери не мають можливості під адекватні умови кредитуватися, то оскільки великі агрохолдинги не займаються малиною, персиками, картоплею або буряком, саме ці продукти і будуть у нас дорожчати, а велика аграрна держава буде продовжувати відчувати дефіцит продуктів харчування, що загрожує зростанням цін.

читайте такожЦіни на соняшникову олію злетять: українців попередили про нову рекордну вартістьІ це ще не кажучи про законопроект 5600, який у разі прийняття його у вигляді закону, істотно підніме вартість продуктів харчування, так як його норми торкнуться як фермерів, так і агрохолдингів. Адже від нього фінансово постраждають власники землі, у яких 3-4 гектари, власники пасовищ, які безпосередньо не приносять грошей - всім їм доведеться платити мінімальні податкові зобов'язання. А як тільки постраждають власники пасовищ, тут же постраждаємо і ми з вами, адже ціна на молоко і м'ясо автоматично підвищиться. Слідом за цим подорожчає і м'ясо птиці, тому що подорожчало м'ясо великої рогатої худоби.

А у зв'язку з тим, що цим же законом пропонується виключити з 4 групи спрощеної системи оподаткування виробників м'яса птиці та яєць, то на них збільшиться податкове та адміністративне навантаження. Плюс, оскільки на землю сільгосппризначення будуть тиснути додаткові податки, у нас подорожчають і корми (та ж кукурудза як основа раціону птахів).

Юрій Гаврилечко, експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки", спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти