Три сценарії, і жодного оптимістичного: що принесуть Україні вибори в Німеччині

15 вересня 2021, 19:00
990
Найгірший для України варіант – перемога на виборах 26 вересня у Німеччині соціал-демократів, які тяжіють до Росії.
В залежності від того, хто переможе на виборах у Німеччині, для Україні особливо нічого на краще не зміниться
Прихід німецьких соціал-демократів до влади є найгіршим варіантом для України / УНИАН

Те, як складуться відносини Києва та Берліна після виборів у Німеччині та відходу Ангели Меркель від влади, багато в чому залежатиме від того, яка німецька політична сила стане основою коаліції і формуватиме її.

Це досить рідкісний випадок для Німеччини, коли в залежності від результату виборів кардинально може змінитися і геополітичне позиціонування цієї держави, і внутрішня політика. Аж надто довго затискалася "пружина" внутрішніх протиріч у Німеччині.

Попри те, що соціал-демократи та християнські демократи були у широкій коаліції, у кожного з них були дуже відмінні погляди й принципи, але вони стримувалися, щоб зберегти коаліцію. Хоча певні поступки були, зокрема, Меркель і християнські демократи не гралися б так у підтримку Росії, якби не жорстка вимога соціал-демократів, для яких це був принциповий момент, у тому числі й Північний потік-2. Шредер звідти нікуди не зник, він і досі має колосальний вплив на соціал-демократів.

відео дня

Натомість "зелені" досить тривалий період були маргіналізовані і серйозно не впливали на політику Німеччини.

Зараз, із відходом Меркель, усе це ламається, і кожна політична сила стартує зі своїми позиціями.

Як зміняться українсько-німецькі відносини в залежності від того, яка політична сила переможе? Давайте розглянемо три сценарії.

Перемога "зелених". Україна покладає багато сподівань на "зелених", зокрема, думає, що вони у разі перемоги на виборах зупинять Росію, будуть здійснювати пряму підтримку України тощо. Але насправді це фантасмагорія і наші вигадки. Ми просто не відслідковували ті трансформації, які відбувалися у "зелених". Насправді вони сьогодні є "темною конячкою", і ніхто до кінця не знає, яку політику вони будуть проводити.

читайте такожМеркель наостанок пустилася берега

Якби "зелені" були при владі останні два-три роки, це б зіграло дуже велику роль щодо Північного потоку-2 – найімовірніше, він би не відбувся. Але цей проект уже стартував. І зараз, поки новий уряд вступить на посаду, сертифікація ПП-2 буде на фінальній стадії, бо Росія зробила все залежне від неї штучним дефіцитом газу, щоб дотиснути європейських партнерів та прискорити всі ці процеси. Москві важливо, щоб процес завершився або став незворотнім до того, як до влади в Німеччині прийде новий уряд. В такому разі на ПП-2 "зелені" вже не вплинуть. Їхній уряд зможе висувати якісь претензії і створювати якісь проблеми, але ПП-2 все одно запрацює.

Чи будуть "зелені" допомагати Україні? Є великі сумніви. Так, "зелені" більш відкриті до співпраці з Україною, ніж соціал-демократи. Але все залежатиме від того, як поводитиметься Україна: якщо поведінка української влади буде такою, як зараз – із інфантильними претензіями "чому ми не в НАТО" та "чому ми досі не в ЄС", "зелені" на це відреагують відторгненням.

У випадку перемоги "зелених", формування ними уряду та появи їхнього канцлера Зеленському було б ліпше прикусити язика і поменше робити подібних заяв. Бо своїми попередніми заявами він суттєво зіпсував відносини з християнськими демократами та Меркель – людиною, яка була головним нашим помічником і основою нашої підтримки.

Але – великий рейтинговий спалах у "зелених" пішов на спад, і зараз мало хто в Німеччині розглядає їх як фаворитів виборчої гонки.

читайте такожЯк Меркель прощалася з Путіним

Перемога християнських демократів. Якщо переможе ця політична сила, особливо нічого не зміниться. Позиція християнських демократів буде певним продовженням позиції Меркель, але Україна для них зникне. Меркель уже змінила людей на посадах: своїх радників, що займалися, зокрема, "нормандським форматом", вона відправила одного послом у Китай, іншого – на іншу посаду. І зі зміною людей інтерес до України у християнських демократів суттєво тане.

Досі цей інтерес багато в чому будувався на особистих контактах Порошенка і Меркель, до того – Януковича і Меркель. Зараз інтересу особливого нема, Меркель ображена на Зеленського, тож український кейс вона не передає своїм наступникам серед християнських демократів. А християнські демократи, наголошую, особливого зацікавлення в Україні не мають.

читайте такожПро яйця Меркель. У бабусі вони є

Перемога соціал-демократів. Вплив Шредера на соціал-демократів дуже сильний. Хоча Шредер пішов із соціал-демократів, соціал-демократи не вийшли зі Шредера.

Ця партія і далі залишається політичною силою із величезними російськими інтересами. Вона об’єднує чимало бізнесу, який орієнтується не тільки на Росію, але й на інші не надто демократичні режими, зокрема, Китай та деякі інші екзотичні режими. В цій партії і далі побутують елементи корупції, а Росія вміє на цьому дуже добре грати.

Для України це найгірший з усіх можливих варіантів.

***

Втім, варто зазначити, що за останні роки ситуація настільки змінилася, що ні одна з політичних сил, прийшовши до влади в Німеччині, для України особливого позитиву не принесе.

Тарас Чорновіл, політичний аналітик, експерт із питань міжнародної політики, колишній народний депутат України, спеціально для Главреду

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти