Трамп вирив яму Сполученим Штатам Америки: чи полетить долар у прірву

8 квітня 2025, 19:15
1888
Обвал фондового ринку та девальвація долара – лише перші наслідки дій Трампа. Далі в США почнуться масові звільнення, що призведе до масштабних протестів.
Поки що наслідки дій Трампа не катастрофічні, ала все залежить від його подальших кроків
Внаслідок торговельної війни Трампа долар обвалиться по відношенню до євро, а в Україні курс буде 40 гривень за долар або й нижче / Колаж: Главред, фото: Офіс президента України, freepik.com

Торговельна війна, яку Трамп розв’язав проти майже всіх країн світу, вже має наслідки. Передусім – для американської економіки. Йдеться про обвал акцій на американському фондовому ринку вже більш ніж на 10%. А це означає трильйонні втрати вартості активів американських компаній.

Наступним наслідком може стати знецінення долара по відношенню до інших твердих валют. В принципі, це вже почалося, але поки що не носить катастрофічного характеру. Та все залежить від того, як далі діятиме адміністрація Трампа по відношенню до своїх головних торговельних та інвестиційних партнерів.

Долар девальвує по відношенню до євро, і курс буде в межах 1,3 долари за євро. Глибшої девальвації, думаю, Федеральна резервна система США не допустить, але цілком можливі короткострокові зриви до нижчого курсу.

відео дня

Курс гривні залежить від курсу основних твердих валют відносно одна одної. Тобто наскільки долар девальвує по відношенню до євро та інших твердих валют, приблизно настільки це дзеркально відіб’ється на співвідношенні гривні до долара. Великого зміцнення гривні не буде, але можна очікувати курс в межах 40 гривень за долар, можливо, навіть долар буде ще трохи дешевшим.

На мої думку, попри всі нинішні події в Україні не буде масової втечі від долара, оскільки це традиційна іноземна валюта, яка має найбільший оборот всередині країни. Причому незрівнянно більший, ніж євро чи фунт. Тому масово українці навряд чи скидатимуть долар, якщо, звісно, не буде зриву долара відносно євро.

Взагалі, рішення Трампа про початок торговельної війни майже з усім світом свідчить про не надто високий рівень його економічної освіченості. Він пояснює запроваджені мита своїм прагненням вирівняти торговельний баланс Сполучених Штатів Америки, які зараз мають негативне сальдо. Але при цьому Трамп не розуміє, що в економіці нічого не відбувається лінійно, тобто підвищення тарифів не призводить до автоматичного вирівнювання негативного сальдо. Навпаки, коли мита підвищуються не на 2-5%, а на 10-50%, це автоматично призводить до подорожчання майже всіх товарів. Адже більшість американської продукції виробляється з величезною кількістю комплектуючих з інших країн, напевно, найбільше таких саме з Китаю, проти якого Трамп запровадив найвищі мита. Тож усе це неминуче призведе до подорожчання американської продукції, яка, таким чином, стає неконкурентною по відношенню до китайської. Через це США стануть експортувати значно менше власної продукції, а це, в свою чергу, призведе до збільшення негативного торговельного сальдо американської економіки.

Таким чином, Трамп, нібито прагнучи вирівняти торговельне сальдо, насправді зменшує американський експорт, що може зробити негативне сальдо ще суттєвішим, ніж воно було до того.

Крім того, все це може мати негативні наслідки і для самого Трампа. На початок торговельної війни найшвидше відреагували фінансові ринки, які є найбільш чутливими. Наступна реакція буде виробнича, коли через те, що американська продукція стане менш конкурентною, і американські товари продаватимуться в менших об’ємах, почнуть масово звільняти американців з американських підприємств. Тобто критично підвищиться рівень безробіття. А це майже точно призведе до масових протестів, які вже почалися в США. Ті, кого торкнуться звільнення, якраз і будуть активними учасниками протестів, причому більш масштабних, аніж зараз.

Таким чином, рішенням про початок торговельної війни Трамп вирив яму не тільки американській економіці та США, але й собі. Адже результати перших ста днів президентства Трампа будуть виключно негативними, причому і у внутрішній політиці США, і в зовнішній.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України, спеціально для Главреда

Хто такий Андрій Новак

Андрій Новак – український економіст, учений, громадський діяч; автор книги "Як підняти українську економіку". Кандидат економічних наук. У 2010 році став головою Комітету економістів України. У 2011-у був обраний проректором Європейського університету. 6 лютого 2019 року офіційно став кандидатом на виборах президента України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти