Вбивство президента Гаїті і сумні аналогії з Україною

8 липня 2021, 22:06оновлено 5 листопада 2021, 12:05
Президент Гаїті перетворився на диктатора, і в відстороненні його від влади були зацікавлені практично всі сили, крім оточення президента Мойза.
Моіз
Жовенеля Моіза вбили / Reuters

Багато з вас читали новину про те, що на острові Гаїті вбили місцевого президента Жовенеля Мойза. Але чи знаєте ви що передувало цьому? Підозрюю, що ні. А історія дуже цікава. І якщо у вас після ознайомлення з нею з'являться різні аналогії з Україною, то це лише випадковий збіг. Так от, справа в тому, що президент Гаїті перетворився на диктатора і в відстороненні його від влади були зацікавлені практично всі сили, крім оточення президента Моїза.

А тепер докладніше. У 2019 році на Гаїті повинні були пройти парламентські вибори, але їх перенесли на осінь 2021-го. У січні 2020 року мандат парламенту закінчився і Моіз розпустив його, почавши правити країною безпосередньо, хоча за Конституцією всі рішення глави держави повинні затверджуватися парламентом. А в лютому 2021 року у нього закінчилися повноваження. Від президента зажадали піти у відставку, але Моїз відмовлявся, вказуючи на те, що через повторні вибори він вступив на посаду на рік пізніше, а, стало бути, його президентський термін закінчується тільки в 2022 році. Почалася узурпація влади. Моїз правив країною, видаючи декрети і не хотів втрачати владу. Але найцікавіше почалося тоді, коли Моїз вирішив провести восени 2021 року конституційний референдум, який зміцнив би його президентські повноваження. При цьому опозиція і навіть частина команди Моїза були жорстко проти проведення референдуму, тому що процедура прямо суперечила положенням Конституції. А сам Моїз хотів через реформи скасувати Сенат і на підставі цього, обнуливши своє президентство, дати собі можливість обиратися на другий термін, а самі вибори проводити в один тур. Таке собі рішення в стилі Путін-лайт.

читайте такожНа Гаїті спіймали ймовірних вбивць президента країни МойзаАле не встиг. Його вбили. І це, до речі, був не перший замах на нього. Ось так закінчилася історія цього гаїтянського президента, який забажав стати диктатором. Найцікавіше, що Моїз до обрання президентом і до походу в політику не мав ніякого політичного досвіду і був бізнесменом, займався вирощуванням і продажем бананів. Йдучи на вибори він обіцяв гаїтянам кінець їхній бідності, боротьбу з корупцією і бандитами, які є серйозною силою на Гаїті. У своїй програмі він обіцяв відновлення економіки на базі розвитку екологічно чистого сільського господарства та екотуризму, створення робочих місць, забезпечення загального доступу до освіти та охорони здоров'я. Але скуштувавши влади захотів стати диктатором і не зміг перетворити Гаїті на сусідню Домінікану. Обіцяти було простіше. Але все сталося навпаки. Його правління принесло гаїтянам погіршення ситуації і новий рівень зубожіння. У країні з населенням 11 мільйонів людей майже 60% жителів перебувають за межею бідності, і як мінімум 3,67 млн жителів Гаїті (близько 35% від населення) відчувають проблеми з доступом до продовольства, а для понад 1,2 млн громадян питання забезпечення продуктами стоїть вкрай гостро. На острові йдуть війни банд, жорстко переслідувалася опозиція і не працюють інституції. Все це підтверджує, що зараз Гаїті - це приклад "failed state" - класичної держави, яка дійшла до цього стану через невгамовні амбіції некомпетентної, але вкрай честолюбної людини, яку обрали президентом.

відео дня

Глава уряду засудив подію. Так само засудили вбивство всі світові лідери від Бориса Джонсона і Джо Байдена до генерального секретаря ООН Антоніу Гуттеріш і голови Ради Європи Шарля Мішеля. Але впевнений, що реально ніхто з них не засмутився через загибель диктатора. А ось за майбутнє Гаїті вони реально повинні переживати. Тому що країна на межі тотальної катастрофи.

Які думки і асоціації у вас з'явилися після прочитання цього тексту?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти