"З ким поведешся, від того і наберешся".
Європейці, нарешті, навчилися тролити Україну.
Точніше сказати, тролити наш інфантилізм, відсутність раціональності і прагматизму.
А також використовувати "тубільну довірливість" (хоча це європейці навчилися робити ще раніше).
Останні кілька років Україна нічого не зробила в частині створення свого східно-європейського газового хаба як елемента хеджування ризиків у вигляді обхідних газопроводів.
З баранячою завзятістю в Києві вперлися в Північний потік-2, не помічаючи, чомусь, будівництва Турецького потоку, який за своєю суттю, нічим не відрізнявся від свого північного аналога.
читайте такожТранзит газу через Україну на 10 років і гарантії ненападу РФ: США і ФРН досягли угоди по СП-2Ви де-небудь чули про фінансування Нафтогазом лобізму, спрямованого на зупинку Турецького потоку?
Хоча там шанси були набагато вищі, так як в 2014-му Європа вже зупиняла Південний потік, при якому газовим хабом повинна була стати Болгарія, а не Туреччина (довго ще в Софії будуть лунати плач і стогони з цього приводу).
Зрозуміло, що не має значення по дну якого моря йдуть обхідні трубопроводи, суть для нас від цього не змінюється - це втрата нашого транзитного потенціалу.
Але Турецький потік був обміняний на Томос, а Томос був наріжним каменем утримання при владі. Не спрацювало.
Але настільки вражаючі напади середньовічного клерикалізму не могли залишитись без уваги Європи.
І в Берліні вирішили теж пограти з Києвом в ірраціональність.
Головний наш аргумент проти Північного потоку-2 - це не набір раціональних доводів, а якийсь фантазм у вигляді загрози нападу РФ на Україну відразу як тільки буде запущений СП-2.
І Німеччина спритно зачепилася за ці страхи, погодившись на включення в угоду з США пункту про якісь санкції проти Росії, якщо вона нападе.
Обіцяти санкції ввести - це не мішки перевертати, точніше не створювати реальні компенсаторні механізми для України, але ми самі винні, адже це був наш головний аргумент, а не німецький.
Це українські чиновники заявляли, що ключовий ризик СП-2 для України - це загроза нападу РФ, а не фінансові збитки.
А як повинна була вести переговори прагматична країна?
Її позиція була б наступною: напад РФ зажадає від Заходу реакції, яка не може перебувати в залежності від газотранспортних проектів. А сьогодні, давайте обговорювати компенсатори.
Друга пастка для нас, пов'язана з третім енергетичним пакетом, який ми імплементуємо на старій корупційній і монополітичній базі своєї енергетики.
І тут знову пастка.
Після 2024-го року, Газпром отримає можливість бронювати наші транзитні потужності без укладення довгострокового договору на прокачування газу.
Це будуть сезонні заявки на 1-2 млрд. кубів залежно від кон'юнктури ринку в Європі.
Але свої потреби в імпортному газі нам доведеться закривати за рахунок реального реверсу, а не віртуального як зараз.
Тобто купувати хабовий газ у Німеччині чи Нідерландах, качати його від європейських сховищ до своїх західних кордонів і далі на схід через всю країну.
Але як може ГТС одночасно працювати у фізичному аверсі і реверсі, тобто прокачувати епізодичні заявки Газпрому на 1-2 млрд в Європу і одночасно поставляти газ з Європи для внутрішніх потреб?
Відповідь - ніяк.
Це можливо або за умови роботи віртуального кільця по накрутці лічильників аверсу і реверсу у Великих Капушанах на кордоні зі Словаччиною (я назвав його "газовим колайдером"), або потрібно повністю припиняти транзит газу з РФ і розвертати трубу в реверсний режим, як це колись було в прем'єрство Тимошенко ("перша газова війна").
Тобто виникне ситуація, при якій саме Україна змушена буде закрити вентиль на Сході, а Газпром при цьому лише розведе руками: "мовляв, ми раді прокачувати певні обсяги газу через Україну, але українці самі перекрили транзит".
І ніхто не зможе звинуватити РФ в газовому шантажі - ми просто самі змушені будемо зупинити транзит, якщо обсяги прокачування з РФ впадуть нижче обсягів нашого критичного імпорту газу і його реальних параметрів не буде достатньо для фізичного відбору із закриттям оних за допомогою віртуального реверсу.
Я думаю, на урочисте закриття вентилів ГТС на східному кордоні України потрібно буде обов'язково запросити Коболєва, Вітренка, Яценюка, Порошенка, Зеленського, наглядові ради і всіх причетних.
Назвати цю дату Днем незалежності від російського газу.
Несамовито святкувати, порвати пару баянів і сорочку на грудях.
Порошенко ще раз процитує Лермонтова: "Прощай, немита Росія".
Вони заслужили.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред