Захід дійшов до межі своїх санкційних можливостей

9 квітня 2022, 06:28
1316
Низка країн Заходу сподівається на швидке завершення війни в надії на те, щоб послабити хоча б частину санкцій.
Санкції проти Росії
Санкції Заходу проти Росії / Getty Images

Багато невдоволення і гніву з приводу п'ятого пакету санкцій ЄС проти Росії. Мовляв, не зробили так, як ми хотіли. Слабкі санкції. Беззуба реакція Заходу.

Я думаю, підходити до цього питання треба по-іншому.

По-перше, з початком війни в Україні політичні та економічні розрахунки європейських країн істотно не змінилися. Так, всі зрозуміли, що РФ неадекватна. Так, всі почали від неї дрейфувати подалі. Так, громадська думка стала ще більше симпатизувати українцям. Однак це не означає, що в керівництві ЄС розучилися рахувати збитки і оцінювати ризики. Звідси і небажання вводити тотальне ембарго, яке поховає їх правлячі еліти разом з РФ.

відео дня

По-друге, ряд країн сподівається на швидке завершення війни в надії на те, щоб послабити хоча б частину санкцій. Тому рішення про ембарго на імпорт вугілля перенесли на середину серпня. А тотальне ембарго на нафту і газ не вводять, так як не бажають спалювати всі мости з РФ, ще більше, як їм здається, загострюючи конфлікт.

По-третє, я вже писав, що ряд країн (Британія, США, Польща) хочуть довгострокового ослаблення РФ, закінчення Москви кров'ю, а для цього швидке завершення війни, яке дозволить Путіну частково вистрибнути з цієї авантюри, не підходить. Тут добре проглядається позиція США, які вводять санкції поетапно, фактично в залежності від того, як розвивається наша війна, і різко піднімають ставки, коли приходять новини з "полів" мирних переговорів.

По-четверте, Захід дійшов до межі своїх санкційних можливостей. Повна блокада всього і вся неможлива без величезного ризику внутрішньої політичної реакції та економічної кризи. Крім того, існує думка, що загін Путіна в кут загрожує ядерними наслідками, а інші вважають, що не можна виштовхувати РФ повністю в обійми Сходу.

Нарешті, у багатьох країнах вважають, що розгін інфляції в результаті економічних потрясінь, пов'язаних з війною, може знову створити благодатний ґрунт для посилення позицій всяких націонал-популістів, як це було в 2014-2015 роках. Зростання антиелітарних настроїв в Європі і так на підйомі, в тому числі за підсумками пандемії COVID-19. А недавні вибори в Угорщині - хороше тому підтвердження.

читайте такожЧому час працює проти ПутінаЯ думаю, що в разі подальшої ескалації ЄС можуть піти на Точкові обмеження стосуються нафти. З газом все складніше. Багато що залежатиме від того, чи зможуть в ЄС "пропетляти" між бажанням і далі фінансувати "зелений перехід" і необхідністю економити газ, паралельно будуючи додаткову інфраструктуру для прийому СПГ з США. А ще ж постало питання збільшення витрат на оборону.

Нам потрібно зрозуміти, що ми воюємо без союзників. Війна багато чого змінила і змінить, проте вона не змінює природи міжнародної політики, яка функціонує аж ніяк не за правилами моралі та етики.

З цієї позиції війна в Україні не відрізняється від війни в Сирії або в Ємені, в рамках яких всі теж діяли, виходячи зі своїх прагматичних інтересів, а не якихось понять справедливості і альтруїзму - змінюючи позиції по 20 разів, точково коригуючи санкції, поставляючи зброю, реагуючи або не реагуючи на мирні переговори і т. д.

Realpolitik ніхто не відміняв, і те, що ми спостерігаємо на нашому прикладі зараз - це її яскрава Заграва, що дає нам багато їжі для роздумів і переосмислення нашої зовнішньої політики після війни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти