Чим українцям загрожує зростання тарифів з 1 жовтня

17 вересня 2021, 06:33
700
Зростання тарифів призведе до збільшення заборгованості, через що уряду доведеться шукати додаткові кошти на субсидії, яких у бюджеті немає.
Тарифи, гроші
Платіжка в новому опалювальному сезоні може "поважчати", щонайменше, на 25% / УНІАН

З 1 жовтня в Україні знову збираються переглянути тарифи на послуги ЖКГ.

Одразу варто сказати, що тарифи в Україні і без цього європейські, хоча зарплати все ще українські. Адже для того, щоб ми хоча б вирівнялися, наприклад, з тією ж Польщею, на яку нам часто радять рівнятися, в тарифах, зарплатах і пенсіях, у нас повинна бути або мінімальна пенсія більше, ніж зараз на 160%, або тарифи потрібно знизити на 45%. Із зарплатами приблизно також-якщо не брати міста-мільйонники, то в малих містах середня зарплата трохи більше мінімальної зарплати або дорівнює їй, хоча до рівня Польщі вона повинна бути не менше 15 тисяч гривень. Тільки за таких умов тарифи на послуги ЖКГ в Україні можна назвати адекватними.

Поточне підвищення-далеко не останнє. Тарифи будуть підвищуватися і надалі, тому що більшість теплокомуненерго заклали в собівартість своїх послуг в 2017-2018 газ за ціною близько 5 гривень, а зараз їм пропонують газ за ціною 9-9,5 гривень (7,42 за кубометр плюс вартість розподілу). Тобто виходить, що тепер теплокомуненерго змушені платити на 90% відсотків більше, відповідно, вони будуть подавати нові розрахунки в НКРЕКП і затверджувати нові тарифи.

відео дня

Яким буде відсоток підвищення, будуть залежати від ряду факторів: яке місто, в якому стані мережі та обладнання тощо. Наприклад, якщо це маленьке місто, де немає конгенерацій і бізнесу, на який можна перекласти частину тарифів, підвищивши їм тарифи на послуги ЖКГ, то всі ці витрати неминуче ляжуть на плечі побутових споживачів. Власне, тарифи вже підвищили у декількох містах - зокрема, у Чернівцях тарифи на тепло додали в ціні 70%, Київ говорить про 40%, а в Одесі - 56%.

Торік також підвищували тарифи. Як наслідок, у нас з'явився тариф на розподіл газу, частина теплокомуненерго підвищили тарифи на тепло і гарячу воду. Разом за чотири місяці опалювального сезону, заборгованість зросла на 25,6 млрд гривень, чого раніше ніколи не було. І зараз будь-яке зростання тарифів, яке планується, теж призведе до збільшення заборгованості. А це, у свою чергу, призведе до того, що доведеться шукати додаткові кошти на субсидії, яких у бюджеті і так не вистачає.

читайте такожУ Кабміні розповіли, що буде з тарифами найближчим часомУ разі підвищення тарифів, цього року українці заплатять за комунальні послуги на 100 мільярдів гривень більше, ніж у попередньому.

Наприклад, сьогодні кияни платять в середньому за опалення 38 гривень за квадратний метр, тобто за двокімнатну квартиру - близько 2 тисяч гривень, а після подорожчання вага платіжки збільшиться мінімум на 500 гривень, тобто близько 25%, в маленьких містах - на 40% (або можливо, навіть більше).

Варто зазначити, що неплатежі українців за послуги ЖКГ створюють ще одну проблему, оскільки в цьому випадку у теплокомуненерго фізично не буде грошей для того, щоб зробити передоплату "Нафтогазу" за газ.

Особливо критичною може стати ситуація в невеликих містах, де обсяг неплатників більший через меншу кількість абонентів. Якщо вони не зможуть цього зробити, їм доведеться йти на ринок газу, де їм доведеться купувати газ для населення в 2,5 рази дорожче, ніж у Нафтогазу. Відповідно, через це почнуть закриватися школи, дитячі садки, а місцевій владі буде простіше вводити локдауни. Тому існує ймовірність, що через відсутність коштів опалювальний сезон може початися пізніше, а закінчитися раніше. Не кажучи вже про те, що в деяких містах він може навіть не розпочатися.

Олег Попенко, голова Союзу споживачів комунальних послуг, спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти