Зеленському потрібен був сенс свого президентства, і він його знайшов

До початку третього року свого президентства Володимир Зеленський все менше нагадує самого себе часів виборчої кампанії.

Зеленський
Зеленському потрібен був сенс свого президентства, і він його знайшов / Reuters

Двадцять років тому Україна відкрила для себе слово "євроремонт". У міру того, як країна виринала з убогості 90-х, громадяни починали потроху приводити до ладу свої квадратні метри. Металопластикові вікна, вхідні двері та ламінат перелицьовували звичні інтер'єри. Нова побутова техніка і перепланування ставали символічним прощанням з радянським минулим.

У слові "євроремонт" перша частина не поступалася за важливістю другій. У ній було зашифроване наше уявлення про європейський побут. Захід сприймався в Україні як осередок комфорту – на контрасті з похмурим простором радянського дефіциту. І якщо для меншості наших громадян Європа була історією про цінності, то для абсолютної більшості – історією про нову сантехніку і пральну машину.

До початку третього року свого президентства Володимир Зеленський все менше нагадує самого себе часів виборчої кампанії. Обіцянки "домовитися посередині" здано в архів, загравання з проросійським електоратом – теж. Промосковські політики і медіа звикають жити під санкціями, заклики взяти Україну до НАТО звучать все категоричніше.

Утім, не зовнішньою політикою єдиною. Ключову ставку всередині країни шостий президент робить на проєкт "Великого будівництва". Країна ремонтує дороги і мости, будує школи і дитячі садки. В опозиції велика спокуса пояснити те, що відбувається, однією лише корупцією і відкатами, але за такого підходу занадто багато спрощення.

Не тому, що корупції немає – під час таких масштабів будівництва вона неодмінно буде. Було б помилкою вимірювати будь-який вчинок влади лише його корупційною ємністю. Зрештою, людина складна і простір її мотивів рідко зводиться до однієї лише жадоби наживи. Володимир Зеленський може і був випадковим претендентом на президентський пост, але навряд чи він хоче залишитися в пам'яті як випадковий президент.

Реклама

І тепер він робить країні "євроремонт". Створення якісної інфраструктури (а саме так звучить офіційний опис програми) - це все той же "ламінат" і "заміна вікон", тільки в масштабах цілої країни. Зеленському потрібен був сенс свого президентства, і він його знайшов. Шостий глава держави взявся будувати Європу в українському домі, і робить це як вміє.

Для багатьох наших співгромадян "бути Європою" означає "виглядати як Європа". Ми знайомилися із заходом в турпоїздках - і звикали міряти його якістю доріг і чистотою вулиць. Але в тому й особливість, що інфраструктурний добробут ніколи не був головним змістом європейського простору.

читайте такожЗеленський дрейфує у бік ідей ПорошенкаЗрештою, Росія і Білорусь зробили собі євроремонт задовго до України. Відремонтовані Фасади цих країн не раз ставали приводом для нашої заздрості в довоєнний час. Але виявилося, що налагоджений побут ще не робить країну Європою. Нові декорації можуть служити відмінною ширмою для авторитарних вождів і гібридних диктатур. Мінськ і Москва привели себе до ладу, але це нітрохи не наблизило їх до Парижу або до Берліну.

Євроремонт спочатку був історією про форму, а не зміст. Він не замінить чесні кадрові конкурси. Не стане альтернативою незалежним інститутам. Чи не врівноважить режим ручного управління, коли професіоналізм приноситься в жертву лояльності. Європейський будинок стоїть на іншому фундаменті - і немає сенсу міряти його якістю асфальту і кількістю плитки на тротуарах.

Утім, для переобрання євроремонту цілком може вистачити. Професійне минуле Зеленського допомагає йому зчитувати суспільні очікування - а вони, своєю чергою, цілком можуть зводитися до запиту на побутовий комфорт. Складно дорікати в цьому людей, які знудилися за якістю життя. Але цілком можна дорікнути політикам, готовим підміняти зміст – формою.

Ніхто не говорить про те, що підходи Зеленського неодмінно зроблять з нього Путіна або Орбана. Але європейські правила гри потрібні Україні якраз потім, щоб ніхто не міг претендувати на аналогічну роль. Включаючи тих, хто прийде на зміну шостому президенту країни.

Поділ влади, верховенство права і чесні суди – все це служить запобіжником від чужих амбіцій. Україна звикла сприймати Майдан як противагу чужим спробам грати не за правилами. Але країні вже двічі доводилося виходити на вулиці саме тому, що інституційну противагу за тридцять років створити так і не вдалося.

Проблема Зеленського ще й у тому, що сучасна Європа знаходиться не в кращій своїй формі. Вона добудовує "Північний потік-2". Не втрачає надію на компроміс з Москвою. Намагається балансувати принципи - інтересами. У такій ситуації потрібна неабияка віра в європейські цінності, щоб серйозно переносити їх на український ґрунт.

читайте такожЧи дійсно почалося падіння рейтингу ЗеленськогоА багато хто в нашій країні повірив в Європу лише тому, що Москва не залишила їм вибору. І в цьому випадку велика спокуса замінити євроінтеграцію - євроремонтом. Підмінити імпорт правил - копіюванням фасаду. Вимагати членства в НАТО і ЄС – замість того, щоб відповідати умовам для країн-кандидатів. Але все це нітрохи не наблизить нас до західного світу.

Важливість реформи не визначається її популярністю. Якість політика не залежить від його вміння подобатися. Форма не здатна підмінити зміст, а зроблені в нульових євроремонти були все-таки історією про "ремонт", а не про "євро".

І тепер все залежатиме від того, чи розуміє це сам Володимир Зеленський. Від того, наскільки він вірить в Європу і від того, як саме він її собі уявляє.

Нам належить прожити з президентом євроремонту ще від трьох до восьми років.

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Зірковий актор Сватів не з'явиться в сьомому, фінальному сезоні серіалуЗірковий актор Сватів не з'явиться в сьомому, фінальному сезоні серіалу Гороскоп на 21 жовтня 2021 для всіх знаків Зодіаку: грошові надходження або підступи суперниківГороскоп на 21 жовтня 2021 для всіх знаків Зодіаку: грошові надходження або підступи суперників Прикмети на 22 жовтня: що не можна робити і як не потрапити в бідуПрикмети на 22 жовтня: що не можна робити і як не потрапити в біду На зустрічі Путіна і Байдена буде не до УкраїниНа зустрічі Путіна і Байдена буде не до України ЄС взимку загрожують великі збитки: Зеленський закликав вирішити газову кризу і запропонував РФ угодуЄС взимку загрожують великі збитки: Зеленський закликав вирішити газову кризу і запропонував РФ угоду

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти