Те, що останнім часом відбувається навколо будівництва Північного потоку-2, дуже нагадує непродуману інформаційну кампанію. Тому що українські високопосадовці вважають, що вони можуть інтерпретувати слова великих геополітичних гравців так, як вони вважають за потрібне.
Нещодавно була згадка про те, що Німеччина веде перемовини з Україною щодо можливих компенсацій збитків у разі запуску Північного потоку-2. Але насправді ці перемовини ведуться вже давно. В їх рамках Німеччиною вже було запропоновано низку проєктів - це, зокрема, і підтримка в реструктуризації українських шахт, і дослідження стосовно розвитку водневої енергетики, низка заходів, які стосуються збільшення технічної допомоги.
Тобто заяви про те, що нам тільки зараз захотіли надавати компенсації не зовсім правдиві, бо ця підтримка вже давно здійснюється і до цього часу вона не акцентувалася на Північному потоці-2. Україна вже раніше втратила певні суми ще до запуску ПП-2, оскільки підписала контракт, згідно з яким транзит російського газу було скорочено вдвічі, причому це чомусь видавали за перемогу.
Крім того, найближчим часом Україна жодним чином не втратить від запуску ПП-2, бо ще має контракт між Газпромом і Нафтогазом на три роки, впродовж яких діятиме фіксована ставка транзиту за 40 мільярдів кубометрів газу. І зменшувати ці обсяги РФ не буде. Бо, по-перше, цей газ вже законтрактований у Європі і має надійти конкретним споживачам, а по-друге, Газпром не може зменшити постачання, оскільки за умовою угоди “качай або плати”, він усе одно оплачуватиме усі 40 мільярдів кубометрів транзиту, навіть якщо прокачає лише один мільярд.
Читайте такожПівнічний потік-2 добудовують: чому Європа насправді нам "не повинна"Тому розповідати про збитки для України поки зарано, бо наразі Україна наразі не отримала жодного долару збитку.
Відтак, і компенсувати нічого, крім фантазій окремих українських високопосадовців, які просто розповідають щось, не наводячи жодної аргументації і звинувачують європейських партнерів у непідтримці. Це недолуга позиція, яка може призвести лише до того, що в Україні взагалі взагалі не залишиться партнерів.
Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру Психея, експерт з державної політики в паливно-енергетичному комплексі, спеціально для Главреда