Колишній командувач об’єднаного командування НАТО та збройних сил НАТО у Європі Бен Ходжес вважає, що росіяни розглядають можливість капітулювати. Саме так Ходжес відреагував на слова посла РФ у США Анатолія Антонова про те, що Росія не капітулюватиме.
Насправді капітуляція Росії можлива лише після повного військового розгрому і введення повноцінного ембарго. Лише тоді можна буде говорити про капітуляцію в нашому розумінні цього слова. На даний момент мова йде саме про гібридний варіант, коли ми самі або Захід визначає, що вважати капітуляцією. Але Росія це подаватиме як перемогу. Тому ця гра у формулювання капітуляцїі чи перемоги для Росії на даному етапі війни передчасні.
Капітуляція Росії можлива лише тоді, коли відбудеться дерашизація території РФ - зникнення суб’єкта міжнародного права під назвою “Російська федерація” та появи нових незалежних держав на цій території, а також трибунал над військовими злочинцями.
Поки що мова йде про певну фазу війни, де Росія передбачає для себе умови виходу з цієї війни з мінімізацією економічних, політичних, безпекових втрат. Це “припинення гарячої фази”, “перемир’я” - усе, що завгодно, але не мир і не капітуляція. Але саме капітуляцію Росії Україна має наближати усіма можливими способами - на фронті, в економіці, у побудові правильних інформаційно-психологічних конструкцій, які б заганяли Росію в повну ізоляцію і ситуацію програшу війни. Смислову частину війни Росія вже програла, але їх потрібно добивати навіть на семантичному фронті.
Тому для світу важливо, щоб Росія була розгромлена на всіх фронтах - лише тоді можна говорити про капітуляцію. Поки що розмова можлива лише про мир та післявоєнне співіснування. Захід вважає, що повернення Росії до окупації територій до 24 лютого може бути однією з умов, на які вони можуть погодитись. Тобто для них прийняти мир від Росії означає вивід російських військ РФ на момент до 24 лютого. Але для України - це не умова, бо для нас остаточна капітуляція та мир - це звільнення усіх українських територій, включно з Донбасом і Кримом, а також нанесення Росії достатніх втрат.
І Україна готова за це воювати. Бо саме нам, а не Заходу обирати формат, на який погодиться політичне керівництво, що саме вважати миром з Росією.
Читайте такожПутінський режим вже здох, або Навіщо в Кремлі заговорили про капітуляціюПри цьому Захід може нас підштовхувати - наприклад, припинити постачання нам важкого озброєння, боєприпасів, обмежити нас у фінансуванні. Але навіть це не гарантує, що Київ погодиться на проміжні компроміси. На даний момент уся логіка історичного процесу уже така, що зупинити Київ неможливо. Тому, скоріше за все, Захід відпустить цю ситуацію (хоча і може маніпулювати та тиснути).
Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, спеціально для Главреда