Компанія Нафтогаз підвищила щомісячну ціну на газ вересні до 12 гривень за кубометр для третини своїх споживачів.
Україна нікуди не пішла від формули «Амстердам+», тому підвищення насамперед пов'язано із тим, що ціна на газ у Європі зросла. Тобто Нафтогаз в цьому випадку отримає додатковий прибуток "з повітря", тому що собівартість видобутку українського газу нітрохи не збільшилася, а обсягів закупівель в літній період немає.
У вересні подорожчання навряд чи буде сильно помітним, але з початком опалювального сезону, вже в жовтні-листопаді, коли вартість газу може перевалити за 20 гривень за куб, почнеться найцікавіше. Особливо, з урахуванням того, що мораторій на відключення громадян від житлово-комунальних послуг за несплату вже знятий.
Як надалі працюватиме система ЖКГ в Україні зараз навряд чи хтось скаже. Тому що при фантастичних цінах з одного боку і неможливості їх оплачувати з іншого плюс можливості припиняти подачу послуг, то ми з величезною швидкістю летимо в 18 століття.
З підприємств, які постачають послуги населенню, щонайменше, половина уклала річні контракти з Нафтогазом. Але щомісячна ціна і її підвищення будуть позначатися на українському виробництві. А оскільки у нас темпи виробництва вже падають, то, ймовірно, і надалі це падіння продовжиться.
Читати такожЧому влада знову дозволила відключати українців від послуг ЖКГ за боргиХто саме від цього постраждає - поки складно сказати, потрібно дочекатися нових цін і того, як вони позначаться на індексі цін виробників і на обсягах виробництва. Адже ті галузі, які споживають найбільше енергоресурсів, як правило, перебувають у власності фінансово-промислових груп, які розв'язують свої проблеми із забезпеченням енергією способом, відмінним від звичайних громадян.
Але однозначно в опалювальному сезоні від нього постраждають всі споживачі - від звичайних громадян до міст, де споживачі забезпечуються комунальними підприємствами. Виходячи з цього, Україні варто очікувати нових Алчевсків або Сміл - катастроф, які будуть в різних місцях, але, швидше за все, одночасно.
Юрій Гаврилечко, експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки", спеціально для Главреда