Причина звільнення Головнокомандувача ЗСУ Хомчака збігається з тим, що сказали у Офісі президента – він не просував реформи, у нього був суттєвий конфлікт з міністром оборони Тараном, через що його і звільнили, бо двоє керівників не знайшли спільної мови.
Для таких людей як Хомчак посада у РНБО – це можливість помножити його на нуль. По-перше, на своїй попередній посаді він підпорядковувався напряму президенту України, а з міністром оборони спілкувався лише адіміністративно. Зараз першу людину у ЗСУ ставлять заступником секретаря РНБО. Це зроблено за принципом «тримай друзів близько, а ворогів – ще ближче», бо під пильним оком пана Данілова він не зможе нічого зробити, а лише готувати папірці для засідання РНБО, після чого за місяць-два про нього взагалі забудуть.
Тим паче, що є історичний приклад - свого часу керівника Генштабу Затинайка, якого двічі призначали на цю посаду, вдруге знімали саме таким чином і відправили до РНБО, після чого про нього усі забули. Тобто призначення Хомчака до РНБО навмисне, аби контролювати його поведінку, адже він має сильний вплив на «генеральську мафію».
Читайте такожІлюзія контролю: навіщо Зеленський затіяв перестановку в силовому блоціСудячи з того, як зняли Хомчака, то Таран, імовірно, залишиться. А призначення командувача оперативного командування «Північ» Залужного, людини з периферії, замість Хомчака зумовлена його завданням щодо зачистки команди Хомчака і досягнення співпраці з міністерством, створивши для цього відповідну команду з лояльних людей під міністра Тарана. Наскільки ця заміна фахова – залежатиме від Залужного. Якщо у нього вистачить командирських якостей, аби швидко переформатувати Генштаб, то у нього буде шанс показати себе як кризового менеджера, якщо ж цього не станеться, то його швидко замінять – святе місце пустим не буває.
Загалом такі кадрові ротації можуть вплинути на настрої у війську. Зараз може початися хвиля звільнень командирів бригад (ключова посада у ЗСУ) - ті, хто був лояльним до Хомчака, будуть намагатися за можливості звільнитися з посад, аби не потрапити під примусове звільнення.
Однак цей процес буде короткочасним, адже відповідні призначення формуватимуть свою внутрішню політику. Але для рядового службовця, який не бере участі у тіньових схемах, особливо нічого не зміниться.
Але не треба виключати того, що цією шпаринкою може скористатися РФ, яка намагатиметься влаштувати нам «гарячу осінь», особливо з початком роботи Верховної Ради. Бо саме тоді Банкова може винести на обговорення парламенту імплементацію «формули Штайнмайера». А для того, щоб підштовхнути українське політичне керівництво до цього кроку, Росія може збільшувати обстріли. Адже коли є політична доцільність, Росія завжди намагається такою можливістю скористатися. І цей випадок не винятковий, тож на Сході варто чекати активізації бойових дій.
Олег Жданов, військовий експерт, полковник запасу, спеціально для Главреда