Медведчук почав давати свідчення, які оприлюднила СБУ. І тут є як очевидні позитиви, так і потенційні проблеми.
Те, що Медведчук уже дає свідчення і співпрацює зі слідством, це дуже добре. І важливо, щоб він давав інформацію не тільки про Порошенка, а й про те, як Росія створювала і фінансувала проросійські сили в Україні.
Але оскільки є свідчення про Порошенка, то це безумовно може посилити внутрішню конфліктність, знову спровокувати чергові розборки навколо і за участю екс-президента. В умовах війни це не дуже доречно.
І що з цим робити?
Взагалі викреслити Порошенка з цієї справи? І з юридичної, і політичної точки зору це було б і некоректно, і несправедливо. Як мінімум, його причетність до цієї справи треба розслідувати.
Нагадаю, що по Медведчуку з минулого року розслідуються саме вугільна справа (по купівлі вугілля в ОРДЛО) і справа по незаконному відчуженню трубопроводу з державної власності на користь бізнес-інтересів Медведчука. Порошенко в цих справах присутній.
І якщо ми хочемо довести справу Медведчука до суду та зробити правильні висновки з політичних помилок і негативних прецедентів 2014-2015 рр., то слідство по цих справах має відбуватись.
Читайте такожЯк Медведчук живцем ховає кар'єру Порошенка
Можливо, було б не варто поспішати з опублікуванням матеріалів свідчень Медведчука по Порошенку. Це дозволило б певний час (на період війни з Росією) не відновлювати політичні конфлікти з командою Порошенка навколо цієї справи.
Але СБУ оприлюднила цю інформацію. Можливо, це суто відомчий інтерес – показати свої успіхи по справі Медведчука, а заодно і вколоти Порошенка. Можливо, це відповідь на активну кампанію несправедливих звинувачень на адресу влади по Маріуполю в соціальних мережах, до якої по різних даних причетна команда Порошенка. Мовляв, на ваші звинувачення ми відповімо нашим компроматом. Можливо, в СБУ поспішають з оприлюдненням свідчень Медведчука, тому що не відомо, що з ним буде далі.
Читайте такожПомста Путіна, або Як затримали Медведчука
Я не знаю конкретної відповіді на питання про те, чому СБУ вирішило оголосити цю інформацію саме зараз. Але сталося, як сталося.
Єдине, до чого я може закликати зараз, – не розкручувати під час війни публічну інформаційно-політичну боротьбу навколо цього питання. Нам не потрібний внутрішній розбрат в умовах війни. Але розслідування треба продовжувати, і Петро Олексійович має співпрацювати зі слідством. Проте все це має відбуватись без взаємних звинувачень і публічних розборок. Залишимо все це на післявоєнний період. Якщо це ще можливо, рухатись по справі Медведчука і по справі Порошенка бажано в суто правовому руслі.
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»