Лідер російського гурту DDT Юрій Шевчук, виступаючи позавчора зі сцени в Уфі, вирішив вдатися до алегорій. «Батьківщина – це не дупа президента, яку треба весь час цілувати, – сказав Шевчук. – Це бабуся злиденна, яка продає картоплю на вокзалі. Ось це Батьківщина».
Мене, скажу відверто, мало обходять заяви Шевчука, бо надто пізно до окремих індивідуумів приходить «прозріння». Однак я звернув увагу на «бабусю», образ якої все глибше залазить у голови пересічних росіян.
Кілька тижнів тому путінська пропаганда презентувала своєму населенню новий образ перемоги у війні з Україною – пам’ятник літній жінці з піднятим червоним радянським знаменом. Мовляв, саме такі люди зустрічають воїнів-«визволителів» в Україні. Щоправда, автори ідеї випустили деталі прообразу героїні.
Пенсіонерка Ганна Іванова дійсно вийшла назустріч російським окупантам із прапором СРСР, аби вони перестали обстрілювати село в передмісті Харкова, де вона проживала. Думала, що це вбереже її родину. Та опинившись у лікарні, вона розповіла журналістам, що точно знає, хто стріляв по селу і хто є агресором. Останній факт російський телеящик упустив.
І з бабусі зробили міфологічний образ, який є абсолютно провальним із багатьох точок зору.
До речі, «бабуся з прапором» – це на сьогодні чи не єдиний міф, на який виявилася здатною російська пропаганда. І він дає відповідь на питання про глибинні психологічні травми російського суспільства. Суспільства, яке всі останні десятиліття зомбували поверненням у минуле. Ілюзією «щасливого» Союзу з ковбасою по 2,20 і тотальним поклонінням верховній владі. Звідси – і такий рівень підтримки будь-якої дії Путіна. Особливо людей, які що при Союзі жили без унітазів, що зараз продовжують без них жити. І інколи вмирати п’яними у вигрібних ямах.
Читайте такожНавіщо в розстріляному Маріуполі Росія відкрила дивний пам'ятник бабусі з прапором
Якщо говорити назагал, то праобразом «бабусі з прапором» є сам Путін. Він ніби востаннє прагне підняти древко бодай на якусь вершину, усіма своїми силами сподіваючись повернути минуле (і свою молодість, очевидно, теж). Це маніакальне прагнення стати, як у 30, коли все ще попереду – суперечить елементарній логіці фізіологічного розвитку. Бо ще не було зафіксовано жодного випадку, коли з роками людина ставала молодшою. Але стареча одержимість, очевидно, відкидає будь-які закони природи. І тому алогічність прийнятих рішень про вторгнення в Україну – це не просто помилка, яка виникла внаслідок дезінформації підданих генералів.
Тому Путін програє.
Читайте такожЧим закінчиться війна в Україні та що чекає на Путіна і Росію – чат із Володимиром В’ятровичем
Бо інший – логічний світ (включаючи Китай) – увесь час думає не про минуле, а про майбутнє. Запроваджує нові технології, знаходить замінники для вуглеводнів, розбудовує економіки, прагне полетіти на Марс. І тільки російська верхівка чіпляється за червону ганчірку, як за головне досягнення, яке можна «продати» замість достатку трьом поколінням, які ходять на вибори і які ще пам‘ятають «велич» Радянського Союзу. І не хочуть навіть згадувати, що в «совку» було щось не так.
Літня жінка з прапором неіснуючої держави – це дійсно прекрасний образ для країни ілюзій і злиднів, яка стоїть за крок до того, щоб піти у вічність.
Путін неодмінно програє. Бо життя завжди перемагає смерть.
Віктор Шлінчак, журналіст, голова правління Інституту світової політики, керівник інформаційного агентства Главком