Чому сказилася Росія через напис "Героям слава!" на формі української збірної

11 червня 2021, 15:33 оновлено 11 червня 2021, 17:04
2963
УЄФА пішов на поводу у Росії і намагався заборонити гасло "Героям слава!" на формі українців через те, що одним із його спонсорів є російський "Газпром".
Немає підстав для дискусій і компромісів щодо напису
Початком і джерелом скандалу з приводу напису "Героям слава!" на формі українців є виключно агресивна російська політика / facebook.com/andriy.pavelko

Після скарги Росії до УЄФА з приводу напису на формі української збірної "Героям слава!" здійнявся гучний скандал, і Україну спробували змусити прибрати з футболок спортсменів це гасло, назвавши його політичним.

Чому Росію просто "розриває" від емоцій та обурення з приводу цих слів? Вітання "Слава Україні! Героям слава!" має глибоку історію, яка безпосередньо пов'язана з Українським визвольним рухом. Історія цього гасла бере свій початок ще з початку ХХ століття від Української Народної Республіки. Актуальним воно є і до наших днів: у 2016 році це гасло стало офіційним вітанням Збройних сил України.

Український визвольний рух, як відомо, безпосередньо пов'язаний із боротьбою з російською агресією та Російською імперією. Тож, очевидно, це гасло означає нескореність українців перед Москвою та їхню постійну й невпинну боротьбу проти Росії.

відео дня

Тож, з історичної точки зору, цілком зрозуміло, чому це гасло так дратує Росію.

Втім, із формальної точки зору, немає жодних підстав для скандалу з приводу появи цього напису на формі української збірної з футболу. У цьому гаслі немає нічого, що давало б підстави для УЄФА в останній момент раптом оголошувати про необхідність зміни форми нашої національної збірної, яка перед тим була затверджена.

На жаль, у цьому рішенні УЄФА прослідковується лише бажання цієї організації задовільнити Росію та догодити їй. І це пояснити легко: Росія має потужний інструмент тиску на УЄФА – "Газпром", який є одним із спонсорів цього союзу. Очевидно, саме це і зіграло вирішальну роль.

Скандал довкола гасла "Героям слава!" вийшов далеко поза межі футболу. Спроба заборонити це гасло на формі збірної України є далеко не футбольною і не спортивною.

Важливою є реакція українського суспільства на цю подію, а вона була дуже правильною. Українці обурилися і стали висловлювати своє невдоволення в листах, коментарях, дописах, намагаючись достукатися до УЄФА.

При цьому спробу змусити прибрати з футболок українських спортсменів гасло "Героям слава!" УЄФА намагався представити як компроміс і крок назустріч Україні – мовляв, і так залишаться слова "Слава Україні!" та обриси території нашої держави включно з Кримом. Але незрозуміло, чому ми взагалі тут мусимо говорити про якісь компроміси, чому взагалі це питання стало предметом дискусії. Цей момент не потребує жодних дискусій і компромісів.

Початком і джерелом всього цього скандалу є виключно агресивна російська політика. І йти на поводу у російської агресивної політики чи то Україні, чи то УЄФА абсолютно недоречно, адже Росія ніколи не зупиниться і буде постійно поглиблювати та поширювати свої вимоги. Найрозумнішим рішенням є ігнорування вимог Москви, тому що вони є недоречними і необґрунтованими.

До того ж, навіть якби на формі не було напису "Героям слава!", Росія вчинила б скандал з іншого приводу, наприклад, через те, що карта України зображена разом із Кримом, який РФ вважає своїм.

Усі чудово розуміють, що причина всієї цієї істерики полягає не в цій фразі… Адже дуже доречно зауважили автори добірки фотографій, які днями прокотилися інтернетом і які показують, що на російських "совєцьких" пам'ятниках спокійно містяться написи "Героям слава!" або "Слава героям!". Тож є абсурдом із боку Москви чіплятися до таких фраз.

Володимир В'ятрович, історик, колишній директор Українського інституту національної пам'яті України, народний депутат України, спеціально для Главреда

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти