Що спільного у кремлівського пропагандиста, європейського популіста та українського корупціонера

В Україні цинізм давно здобув собі вдячну паству.

Україна, Прапор України
Фото: ua.depositphotos.com

Що спільного може бути у кремлівського пропагандиста, Європейського популіста і, скажімо, українського корупціонера? Правильна відповідь - цинізм.

Бертран Рассел писав про те, що циніки не здатні вірити в те, що їм говорять, тому що не здатні вірити в будь-що. З нобелівським лауреатом важко сперечатися: цинізм як концепція заперечує вищі мотиви у людини. Циніки беруть до уваги лише гірші людські якості - і від них же відштовхуються при аналізі чужої поведінки.

Циніки всюдисущі. Це вони розповідають в ефірі російського телебачення про підступний Захід і його плани по знищенню Росії. Твердять про "екстремістів-кримських татар" і черговий "попереджений теракт" в окупованому Криму. Кричать про підступність "іноземних агентів", вся вина яких лише в тому, що вони намагаються не співати в загальному хорі.

Російські циніки не самотні. В Європі їм вторять всі ті, хто живе за принципом "своя сорочка ближче до тіла". Ті, хто не вірять в синергію і співпрацю. Вони схильні об'єднуватися не в ім'я ідеалів - а всупереч їм. І раз по раз пропонують відмовитися від єдиних правил заради миттєвих.

читайте такожТрагедія України: чому немає сенсу говорити про військовий шлях повернення Криму і ДонбасуВтім, в Україні цей світогляд давно здобув собі вдячну паству. Українські циніки розповідають нам про "зовнішнє управління". Протестують проти кадрових конкурсів з іноземцями в журі. Сіють зневіру і твердять про те, що "всі однакові". Їм вигідно жити в такому світі, тому що його опис нітрохи не суперечить їхнім ідеалам. Найменша підозра, що список мотивів людини не вичерпується користолюбством, прирече їх на відчуття власної неповноцінності, а тому вони старанно женуть будь-які думки про подібне.

Реклама

Цинізм дуже добре продається. Тому що він нормує свого носія. Оголошує його точкою відліку і фундаментом. Цинік пропонує своїй пастві дрібницю. Говорить про те, що вони – носії фінальної редакції істини. "Ніхто не краще" - а тому немає сенсу ставати кращими. "Всі однакові" - а тому можеш залишатися таким же, як зараз.

Цинізм прямо протилежний прогресу. Філософія власного шлунка не передбачає співпраці, а циніки рідко готові наділяти оточуючих складними мотивами. Але наш світ ставав дружелюбнішим лише завдяки тим, хто готовий був розгледіти в сусіді краще. Циніки не створювали колективний комфорт - вони всього лише намагаються на ньому паразитувати.

Цинізм дуже добре купується. Тому що його носієві не потрібно підозрювати себе в етичній неповноцінності. Не доведеться думати про те, що інші можуть бути складніше і порядніше. Цинік судить світ по собі - а тому живе в реальності, де всі хочуть його обдурити. Він постійно насторожі - тому що в ідеалістах бачить лицемірів, а в альтруїстах – божевільних.

Цинізм - це релігія підозрілих. Дурних, відсталих і обмежених. Проблема в тому, що всі ці якості не дозволяють своєму носієві створювати складне. Майбутнє будується на співпраці. Успіх - на довірі. У той момент, коли ми перестали вірити в безальтернативність гри з нульовою сумою – у людства з'явився шанс.

Вісім років тому Україні оголосила війну держава, яка поставила цинізм на свої державні прапори. Сучасна Росія не втомлюється твердити про те, що брехня і обман – це альфа і омега світового устрою. Переконує себе в тому, що не порушує ніяких правил, а лише поводиться нарівні з іншими. А тому будь-які закиди з приводу власної поведінки Москва парирує формулою "сам дурень".

Але протистояння цинікам аж ніяк не повинно прирікати нас на зустрічний цинізм. Хоча б тому, що ця якість безпосередньо загрожує життєздатності суспільства. У той момент, коли цинізм зашкалює – суспільство розпадається, перестає реагувати на подразники, а потрясіння будь-якого масштабу не викликають в ньому ніякого колективного почуття: ні скорботи, ні єднання, ні солідарності. І в цей момент з цим суспільством можна робити все що завгодно.

Втім, українські торговці цинізмом навряд чи думають про складне. Ймовірно, вони всього лише стоять на сторожі концепції "Техас повинні грабувати техасці". Але в тому і штука, що в цей момент вони захищають своє персональне майбутнє ціною нашого колективного. І чим більше вони намагаються самих себе убезпечити - розповідаючи всім нам про те, що в світі немає нічого складнішого за травлення – тим вищий ризик, що втома і апатія в Україні візьмуть гору.

А тепер переконайте мене в тому, що етичний дефолт ніяк не пов'язаний з програшем у війні.

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Гороскоп на грудень 2021: на Стрільців чекає великий переїзд і фінансова паузаГороскоп на грудень 2021: на Стрільців чекає великий переїзд і фінансова пауза Буде як нове: 10 лайфхаків, щоб прибирання перетворилося на задоволенняБуде як нове: 10 лайфхаків, щоб прибирання перетворилося на задоволення Що буде з тілом, якщо кожен день є лимон - пояснення дієтологаЩо буде з тілом, якщо кожен день є лимон - пояснення дієтолога У моду на 2022 рік входять приголомшливі джинси, здатні перетворити життя на суцільне святоУ моду на 2022 рік входять приголомшливі джинси, здатні перетворити життя на суцільне свято Фінансовий гороскоп на тиждень 29 листопада - 5 грудня: Терезам - втрати, Водоліям - вдала знахідкаФінансовий гороскоп на тиждень 29 листопада - 5 грудня: Терезам - втрати, Водоліям - вдала знахідка
Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти