Кінець епохи: Париж втрачає військові позиції в Африці

2 лютого 2025, 06:35
675
Трошки про відхід французів з Африки.
Будівля французького парламенту, Франція, парламент
Куса - про відхід французів з Африки / Національні Збори Франції

Французькі війська остаточно залишили Чад, передавши військові бази місцевому уряду. Останньою передали військову базу в столиці Нджамені. Закінчилася ціла епоха, що тягнулася в цій країні з 1960 року.

Разом, за останні 3 роки Франція була змушена покинути Чад, Нігер, Малі, Буркіна-Фасо. На черзі завершення виведення військ із Кот-д'Івуару та Сенегалу, звідки їх теж попросили минулого року.

Причому, якщо в Малі, Буркіна-Фасо і Нігері це сталося після силової зміни влади антифранцузького характеру, то інші країни просто слідують тренду, вхопившись за історичний момент, коли це можна зробити.

відео дня

На наших очах руйнується система союзів і партнерств, яку Париж вибудовував після 1959 року як альтернативу колоніальній системі, яка розвалилася і яку Франція вже не могла і не хотіла тягнути на собі.

На поступову ерозію французької військової присутності в Африці вплинуло кілька подій:

- розвиток малих і середніх держав Африки, що надало їм більшої впевненості в собі та бажання забрати контроль над частиною внутрішньої та зовнішньої політики

- поява альтернативних центрів сили, на які могли орієнтуватися африканські держави: Росія, Китай, США, Туреччина, Саудія, ОАЕ, Ізраїль, Іран, Марокко, Японія, Південна Корея, Індія тощо. Це створило простір можливостей і розширило варіації в зовнішній політиці.

- події 2011-2012 рр. на Близькому Сході та в Північній Африці, що призвели до розвалу Лівії, ослаблення Судану і зростання ісламських екстремістських настроїв, які підживлювали місцевих джихадистів, з якими не впоралися французи, породивши сильний протест, що нашаровувався на вже наявному антифранцузькому ресентименті. Провал французької операції "Бархан" (2014-2022) став точкою відліку.

- ширше розчарування у сприйняттях (і правильних, і помилкових) Заходу, західного світу, західних цінностей і західних ідеалів, помножене на серію невдалих зовнішніх інтервенцій (Сомалі, Лівія, Ірак, Ємен) та пасивність західних країн в Африці в плані медійної, соціо-культурної та гуманітарної політики.

- запізніле розуміння Парижем того, що відносини з Африкою треба перебудовувати повністю, відходячи від партнерства в галузі безпеки та оборони в бік гуманітарної, соціальної та інфраструктурної політики, яку проводить той же Китай. Адміністрація Е. Макрона, проте, зрозуміла це, і вже комунікує це питання грамотніше, але врятувати їхні військові бази вже не можна було.

Російський фактор, на мій погляд, у цих подіях відіграє другорядну роль. Москва вчасно зрозуміла, що відбувається, і просто цим користується так, як уміє, але в обмеженому форматі, тому що ресурсів не вистачає, і вони далеко не єдині гравці на континенті.

Відповідно, пропоную відходити від розгляду регіональних подій в Африці виключно крізь призму "рук Кремля". Це не має практичного сенсу, не відображає політичні реалії, не допомагає розвивати глибоку аналітику, і не заохочує ухвалення якісних і грамотних рішень, на основі широкої картинки.

Сама Франція поступово зміщує свій фокус із Західної та Центральної Африки на англофонну частину континенту, посилюючи зв'язки з Нігерією і ПАР, і зберігаючи бази в Джібуті та Габоні. У Північній Африці спостерігається та сама історія: зв'язки з Алжиром рвуться, а з Марокко навпаки посилюються. Це логічно, бо make France great again вже неможливо, повернути колишній авторитет часів Де Голля не можна, а економічно інтереси Парижа зміщуються на південь і схід континенту.

Таким чином, франкофонна Африка втрачає історичний зв'язок зі своєю колишньою метрополією, і стає ареною для конкуренції нових гравців: РФ, КНР, Індії, Туреччини, монархій Затоки, Ірану тощо.

Хто такий Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру "Український інститут майбутнього".

За освітою Ілія - аналітик-міжнародник. Навчався в Інституті міжнародних відносин у Києві за спеціальністю "Міжнародна інформація". У нього є досвід роботи журналістом: редактором міжнародних новин і кореспондентом, а також певний час він працював перекладачем. На посаді аналітика співпрацював із низкою громадських організацій в Україні, на його рахунку чимало публікацій у різноманітних виданнях на тему міжнародної політики, насамперед на тему Близького Сходу.

Володіє англійською та арабською мовами.

Дослідницькі інтереси: геополітика, міжнародна безпека, боротьба з тероризмом, Близький Схід, зовнішня політика.

Джерело

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти