Союзник чи опонент: чому на Банковій заговорили про звільнення Авакова

Якщо станеться відставка Арсена Авакова, команда Зеленського ризикує набути у його особі ще одного опонента, причому досить серйозного.
Союзник чи опонент: чому на Банковій заговорили про звільнення Авакова
ЗМІ повідомили про можливість відставки Арсена Авакова у вересні / УНІАН

Звільнити Авакова через постанову Ради теоретично можливо, однак сьогодні звільнити когось через парламент без рішення уряду – завдання із зірочкою. Загалом приводом для неформальних розмов стала нещодавня прес-конференція президента, де згадували про справу Павла Шеремета і тих, кого слідство по цій справі звинувачує. Мовляв, є невдоволення президента, яке можна використати. Хоча зараз Аваков – союзник Зеленського і демонструє президенту повну лояльність у різних ситуаціях, починаючи із зовнішніх відносин. Аваков курує італійський і французький напрямок – про це мало хто знає, але Аваков активно сприяє підтриманню відносин з цими країнами. Крім того, нові ризики російської агресії також накладають відбиток – Аваков демонструє, що на відміну від інших силових відомств, ефективність роботи МВС значно вища.

Недоброзичливців у Авакова, безумовно, достатньо - є чимало людей, які хочуть його позбутися. Його відверто бояться – зокрема, такі люди є і у команді президента. Можливо, за останні півроку, через натиск ефекту санкцій РНБО, Авакова почали боятися менше і у команді президента могла з’явитися впевненість у тому, що Аваков вже непотрібний, бо президент вже і так потужний. І це також посилило ризики для очільника МВС. Інша річ – наскільки можна буде контролювати вулицю, якщо не буде Авакова, і це питання відкрите. Але це, звісно, не означає масових протестів на підтримку голови МВС, хоча й вони, звісно, можуть виникати в залежності від ситуації.

Та якщо станеться відставка, команда Зеленського ризикує набути ще одного опонента, причому достатньо серйозного. Адже як показує практика, навіть люди з команди Зеленського, яких звільнили, перейшли до табору опонентів і навіть критиків. З Аваковим може статися те саме, тож треба думати, чи зберігати його в команді за усієї неоднозначності ставлення до нього, чи створити собі ще одного потужного опонента.

відео дня

Наразі обговорення тривають не щодо відставки саме Авакова, а йдеться про план замінити уряд взагалі, а вже разом із ним – і міністра внутрішніх справ. Про це, зокрема, активно повідомляє низка телеграм-каналів, наближених до Банкової, тож цю інформацію варто сприймати всерйоз.

Бо незадоволення Шмигалем є давно – не було лише визначеної кандидатури йому на заміну. Зараз такі кандидатури з’являються – наближені до Банкової ЗМІ видання називають у їх числі міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова та нещодавно призначеного віце-прем’єра Олексія Любченка.

До того ж зміна міністра персонально завжди провокує ризик конфлікту, у той час як його зміна у рамках уряду значно безпечніша. Тим паче, що згідно з Конституцією, відставка прем’єра автоматично означає і відставку уряду, і вже новий прем’єр може подати новий список міністрів, де Авакова може і не бути. І цей варіант – найбільш безпечний для Банкової.

Психологічно і сам Аваков, і його команда у міністерстві більш-менш готові, бо рано чи пізно ця відставка має статися. Він і так рекордсмен – ще жоден міністр не працював так довго за усі роки незалежності. Тож на життя після МВС у нього вже давно є варіанти.

читайте такожАваков зробив заяву про погрози Росії Україні після слів Путіна про Північний потік-2Які саме – важко сказати. Наприклад, Аваков може повернутися у публічну політику і тут, наприклад, може бути або відновлення співпраці з Яценюком, або ж створення нового патріотичного політичного проекту, у якому Аваков, можливо не буде лідером, але його присутність може забезпечити такому проекту фінансування та організаційний розвиток.

Або ж міністр у майбутньому вирішить взяти взяти паузу і зайнятися бізнесом – зрештою, у нього там була своя історія. Але при цьому це не заважатиме йому впливати на політичну ситуацію.

Ще один можливий варіант, який і раніше обговорювався – надання Авакову іншої державної посади аби уникнути конфлікту. Наприклад, його можуть зробити віце-прем’єром в уряді, але без міністерської посади. Але не факт, що це влаштує Авакова – безумовно, втрата міністерства була б для нього неприємністю, але, з іншого боку, у разі його нової посади, це лишає йому важелі впливу.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента", спеціально для Главреду

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти