В Україні невакцинованих від коронавірусу працівників закладів освіти МОЗ вже з листопада пропонує не допускати до роботи на період карантину без збереження заробітної плати.
Звісно, що вакцинацію потрібно проводити, бо чим більше людей буде вакциновано, тим безпечніше буде для України в цілому.
Питання у тому, що уряд і влада не зовсім правильно ставить діагноз того, чому так сталося, що Україна до цього часу пасе задніх серед країн світу по вакцинації і чому Україна на 4 місяці пізніше за інші розвинуті країни її розпочала.
Вакцинація по факту не доступна аж до сьогодні. Бо якщо брати не обласні центри, а села і селища, то доступ до вакцин і їх нормального зберігання там досі обмежений. Крім того, для широкомасштабної вакцинації населення досі не створено необхідних умов, не кажучи вже про відсутність стабільної просвітницької кампанії і роз’яснювальної роботи щодо вакцинації. І це - пряма відповідальність влади.
Тобто не каральними методами часів Радянського Союзу треба достукатися до людей, а переконаннями і фаховими дискусіями з так званими антивакцинаторами. Але цього немає.
читайте такожХаотична вакцинація в Україні: кого прирікаємо на смертьТому, у першу чергу, чиновники мають нести відповідальність за свої дії, а не перекладати її на плечі громадян. Коли така відповідальність буде і коли справедливо звільнятимуть чиновників, які завалили процес вакцинації, тоді і можна буде щось вимагати від громадян. Бо зараз складається враження, що МОЗ хоче уникнути відповідальності і перекласти її на несвідомих людей, які не бажають вакцинуватися.
Звільнення або відсторонення людей від роботи без збереження заробітної плати - це не конституційно. Але при цьому вакцинація потрібна і її треба робити, а в нас цими примусами чиновників тягне у тоталітарне радянське минуле замість європейських практик.
І це неминуче призведе до величезного збурення. Адже мало того, що влада не виконує зобов’язань перед вчителями щодо підвищення їхніх зарплат (хоча саме це і обіцяла, коли Зеленський балотувався у президенти), так ще й намагається зробити їх крайніми у питанні вакцинації. А це неправильно.
Бо це призведе лише до того, що люди остаточно розчаруються у необхідності вакцинації і лише посилять недовіру до цього процесу.
Павло Розенко, колишній віце-прем'єр-міністр України з питань соціальної політики, спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред