Ще про агресію, коли це все закінчиться і людей.
Я вас запевняю, що це не закінчиться приблизно ще років 20. Мінімум. А, може, 40. А, може, 50. Я зараз не знаю точно, я не футуролог.
Правда в тому, що найкраща реакція на кожне таке загострення з боку Росії - а одне з них (або навіть не одне) реально буде гострим - це вироблення "протоколів" реакції.
Коли держава, суспільство, бізнес не ховають голову в пісок і не планують, на якому чартері вони втечуть з Києва (не втечуть, та й столиця не є цыллю пріоритетної атаки в силу маси причин). А діють чітко і за протоколом згідно з рівнем небезпеки.
Жовтий.
Оранжевий.
Червоний.
Читати такожПротистояння Росії і США: чи можливий компромісА поки у нас держава не дуже має протокол власних дій на випадок агресії. Немає навіть протоколів "що робити цивільній особі у великому місті, якщо на місто летить бомбардувальник/десант/ракети земля-земля".
Та навіть донесених до людей масово принципів поведінки, якщо в місті Київ на три дні пропаде електрика і мобільний зв'язок.
Як в цих умовах смикається маса людей - цілком логічно. Ніхто ж нічого не пояснює і не намагається пояснити / навчити / тренувати протягом вже 8 років війни.
Тому, з одного боку, я закликаю всіх справді не драматизувати і не нагнітати. Тому що таких циклів ще багато буде, і цей явно не розташовує до паніки (наприклад, ви можете оцінити і порахувати, які логістичні витрати треба понести Росії, щоб доїхати до Києва на танках - і вже трохи заспокоїтися).
А з іншого - друзі, 8 років війни.
Читати такожЧому топ-чиновники США зачастили в Україну?А у вас середній працівник київського офісу жодного разу не отримав від держави інструкції на один листочок "що мені робити, якщо песець підкрався непомітно". Куди дзвонити. Куди бігти. Куди подіти дітей.
І більше скажу. На багато цих питань у держави немає відповідей.
А так як більшість людей не зобов'язані самостійно доходити до сценарію А, В і С, щоб зберігати спокій, було б корисно докласти зусиль для навчання та інформування людей. Або хоча б для створення таких протоколів та інструкцій "як себе вести, якщо прийшов песець".
Дивись, і довіри державі було б більше.
І заклики "не панікувати" не викликали у громадян гострої зворотної реакції.
Тому що якщо у вас параноя, це не означає що за вами не стежать. Для цієї ситуації: якщо зараз загострення не буде, то це не означає, що до нього не треба бути постійно готовим.
Дякую.