У Росії проходять вибори в Державну думу. Незалежні соціологічні служби, які в Росії мають статус іноземних агентів, дають "Єдиній Росії" всього 42-46% голосів, але немає сумнівів, що виборча комісія намалює звичні 65-70%.
Усі розуміють, що нинішній режим влада ніколи не віддасть. І всякі вибори - це не більш ніж профанація.
Але навіщо тоді Путін проводить вибори?
Справді - навіщо? Адже Росія - це персоналістська диктатура, а владу за такого режиму отримують не на виборах, а унаслідок вибору наступника, як Єльцин свого часу вибрав і передав владу Путіну. А сам Путін, за чутками, через важку хворобу готується передати владу своєму наступнику.
То ж навіщо протягом наступних 20 років Путін проводив вибори?
На те є кілька причин.
Читати такожПутін перетворюється на посміховисько1. По-перше, це традиція. Після розпаду СРСР в Росії за Єльцина була встановлена демократія, були політичні партії і реальні вибори, і Путін вже не міг взяти та й скасувати вибори, хоча вже у 2005 році в Росії була повністю згорнута демократія і встановлена особиста диктатура Путіна.
2. По-друге, контрольовані, чисто формальні вибори створюють видимість народовладдя і надають владі Путіна додаткової легітимності. Додаткової, але далеко не основної. Головна легітимність Путіна ґрунтується на вірі населення у виняткові якості свого політичного лідера. Якщо віра зникне, то режим Путіна відразу ж завалиться.
3. По-третє, відомо, що капітал неохоче йде в не електоральні авторитарні режими, де зовсім немає виборів, бо вважається, що подібні режими внутрішньо вкрай нестабільні, а інвестиції в ці країни ризиковані. Тому вкрай бажано зображати конкурентні вибори.
4. По-четверте, це зовнішній контекст. Переважна більшість країн у світі зараз (126 зі 196) - це електоральні демократії, тому проведення формальних виборів - це, якщо завгодно, пропуск в сучасний світ і доступ до сучасних технологій, капіталів і ринків.
5. По-п'яте, наявність декоративних виборів - це найнадійніший спосіб передати владу наступнику, і водночас уникнути ексцесів під час передачі влади.
Читати такожПутін-повністю вижив з розуму кретин, він озброєний і дуже небезпечний6. По-шосте, вибори дозволяють Путіну запросити в Думу частину тихої, підгодованої опозиції, яка не представляє небезпеки для влади, але може служити демократичною ширмою і не дозволить цій опозиції радикалізуватися.
7. По-сьоме, якщо вибори, як показано вище, корисні і необхідні, то тоді треба проводити їх з користю. Вибори в Росії дозволяють забезпечити мобілізацію громадської підтримки навколо свого лідера завдяки повному контролю над ЗМІ, нагнітанню істерії й обдурюванню населення в період виборів.
Ось основні причини, що пояснюють, навіщо в Росії проводяться вибори.
А навіщо проводяться вибори в Україні?
Тут все по-іншому. Не краще, а саме по-іншому. Вони такі ж марні, як і в Росії, з точки зору впливу суспільства на суспільні процеси та реальну політику, але про це наступного разу.