
У Трампа не вийде одночасно і перезапустити економіку США, і врятувати Росію. Він уже запустив процес перезавантаження американської економіки через міжнародну кризу, зокрема за допомогою введених тарифів для майже 200 країн. А це означає автоматичне падіння цін на нафту, що вже і відбувається.
На скільки може обвалитися ціна на нафту? До нуля. Уже був прецедент під час пандемії ковіду, коли нафта коштувала нуль. Ба більше, були навіть від'ємні ставки, тобто людям доплачували, щоб хто-небудь забрав цю нафту.
Яким буде падіння цін, залежить від того, який зараз стан ринку. Точно спрогнозувати ці цифри зараз ніхто не може. Однак те, що ціна на нафту знижуватиметься через світову кризу, це однозначно.
А погано від цього буде насамперед Росії, бо вона під санкціями. Плюс удари України добре пошарпали російську нафтову інфраструктуру, а відповідного обладнання для заміни у РФ немає. От у Росії і зростає собівартість нафти і вже склала 35-40 доларів за барель. А, крім того, нехай Росія спробує цю нафту вивезти або бодай щось із нею зробити.
Тож зниження цін на нафту, звичайно, є серйозним ударом по Росії.
Тому американці так сильно поспішають припинити війну. Вони фактично запропонували росіянам вийти із ситуації добре, зберігши обличчя. Але Росія вирішила не йти на це і продовжила бикувати.
Однак цунамі вже запущено, і Трамп виконує свою передвиборчу обіцянку знизити ціну на нафту до 40 доларів за барель. Тільки ми думали, що Трамп зробить це красиво – поговорить із Саудівською Аравією, зніме санкції з Венесуели, а він вирішив діяти негарно – влаштувати міжнародну кризу, водночас вирішуючи проблеми у своїй економіці. У тому числі це тягне за собою падіння ціни на нафту.
Росія сьогодні опиняється в гіршому становищі, ніж Радянський Союз у 80-ті. Адже в СРСР військові витрати були набагато меншими – близько 20% бюджету тоді витрачали на військові витрати й оборонку. Росія ж витрачає на це всі 40% бюджету, а, по суті, з розбігу мчить у бетонну стіну.
Крім того, ціни на нафту знижуються стрімко – за 3-4 дні на 10%. А криза ж тільки розгорається. Тому вже через місяць настане зовсім "веселий" час для росіян, а, може, навіть раніше. "Веселощі" полягатимуть у тому, що в Росії не стане грошей на ведення війни та підтримання економіки.
Однак навіть усе це не змусить Росію змінювати свою поведінку. Поки Путін при владі, він нічого змінювати не буде. Він буде викручуватися інакше, наприклад, вилучати вклади населення, друкувати більше грошей для підтримки економіки тощо. Але все це буде вкрай ризикований захід, і велике питання – чи зможе Росія утримати економіку.
Тож для Росії "веселощі" настануть дуже швидко. Якщо собівартість її нафти 40 доларів за барель, і ціна впаде до 40, то, м'яко кажучи, росіяни можуть уже починати тренуватися пити свою нафту і занюхувати газом. Тому що падіння ціни на нафту одночасно потягне за собою зниження ціни на газ, оскільки ці речі прив'язані одна до одної.
Росія почне змінювати свою політику щодо війни тільки тоді, коли приб'ють Путіна. А так, поки Путін при владі, він буде воювати, адже він досі не відступає від своїх вимог.
Яка ціна на нафту для Росії буде критичною? Поміркуйте самі, в російському бюджеті передбачена ціна близько 70 доларів, а сьогодні вже Urals – під 50. Та й тут працює сукупність обставин, адже, крім іншого, Україна добре попрацювала, коли сбушники роздовбали російські нафтотермінали в Новоросійську і на Балтиці. Скоро Росія буде змушена продавати свою нафту нижче собівартості, щоб хоч якусь валюту отримати. А для того, щоб продавати нафту нижче собівартості, російській державі доведеться дотувати своїх виробників – вони ж не будуть собі у збиток продавати. Отже, їм буде надано якісь послаблення щодо податків, що означає скорочення доходу в бюджеті. Загалом, для Росії скрізь клінч.
Причому запущене цунамі – це вже неконтрольований процес, який неможливо зупинити. Навіть якщо Путін продемонструє Тампу готовність домовлятися, Трамп уже не зможе нічого зупинити. Це те, про що я говорив на початку: Трамп намагається розв'язати дві задачі, які неможливо вирішити одночасно – перезапустити американську економіку і врятувати Росію. Процес перезапуску економіки США вже запущено, все, його не зупинити, він уже йде. А це означає, що Росію врятувати вже неможливо.
Та й як Трамп може зупинити цунамі? Що, скаже американцям, що пожартував і зараз рятуватиме Росію замість перезапуску американської економіки? Ні, цього не буде.
Тож на нас чекає вельми цікавий найближчий місяць, коли Росія постійно слабшає, при цьому Україна стратегічно стає сильнішою. Потрібно просто почекати. І незабаром взагалі може постати питання про те, що росіяни драпатимуть на кордони 1991 року. Тепер це цілком реальний сценарій.
Тарас Загородній, політичний та економічний експерт, спеціально для Главреда
Хто такий Тарас Загородній
Тарас Загородній – політтехнолог і експерт. Понад двадцять років займається політичним консалтингом, брав участь у виборчих кампаніях як політтехнолог, веде блоги в українських ЗМІ. Також його запрошують на політичні ток-шоу як експерта.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред